301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 22:39 Bu haber 914 kez okundu
 
18 Temmuz'da OHAL Kalkıyor
20 Temmuz 2016'da tüm Türkiye'de ilan edilen OHAL, iki yıl sonra 18 Temmuz 2018'de itibaren sona eriyor. 'dan itibarenaradan geçen iki senenin sonunda bitiyor. İktidar partisinden Bülent Turan, OHAL'in yarın son günü olduğunu kaydetti. Açıklamaya göre 18 Temmuz'dan itibaren Türkiye normale dönüyor.
Güncel Haberi


Ak Parti'de Bülent Turan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

18 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yeni düzenleme ile ilgili teklif, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Düzenlemenin, geçici maddeyle birlikte toplam 27 maddeden oluştuğu öğrenildi.

18 Temmuz'da OHAL uygulamasının yerine geçecek düzenleme, Meclis Başkanlığı'na iletildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Bülent Turan, "OHAL kaldırılıyor. 18 Temmuz'dan sonra yok. Kanun teklifmizi bugün muhalefete götürdük, iyi niyetimizi ortaya koyduk. Kanun teklifini 15 gün içerisinde yasalaştırmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Kanun teklifine göre;

-AK Parti'nin kanun teklifine göre valiler, kamu düzenini veya güveliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere giriş ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek.

 

-Valiler, belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını toplanmalarını araçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilecek.

-Valiler, ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilecek.

-Tehlikenin veya suç işlemenin önlenmesi amacıyla usulüne göre verilmiş sulh ceza hakimi kararı veya bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde askeri birlik komutanının veya askeri kurum amirinin ya da birim amirinin yazılı emri üzerine kişilerin üstü araçları özel kağıtları veya eşyası aranabilecek.

-Gözaltı süresi yakalama yerine en yakın hakim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç yakalama anından itibaren 48 saati toplu olarak işlenen suçlarda 4 günü geçemez deniliyor.

 

Kaynak: Milli Gazete

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 18, Temmuz'da, OHAL, Kalkıyor,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
24° - 32°
Cumartesi
23° - 32°
Pazar
24° - 29°
İstanbul

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
04:09
Sabah
05:53
Öğle
13:15
İkindi
17:10
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı