Haber Detayı
02 Temmuz 2017 - Pazar 15:41 Bu haber 1376 kez okundu
 
Adalet Partisi 'Adalet Yürüyüşü'nde...
Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, Adalet Yürüyüşü yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yürüdü...
Siyaset Haberi


Adalet Partisi Adalet Yürüyüşüne Destek Verdi...

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, Genel Bşk. Yrd. İslam Güçlü ve diğer parti yöneticileri, Adalet Yürüyüşü yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermek amacıyla yürüyüşe katıldılar...

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, yürüyüş ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti:

"Bu yürüyüş; hukuk devletinin yeniden inşası, vatandaşların hak ve hürriyetlerinin güvenceye kavuşturulması için verilen demokratik bir mücadeledir.  

Bu yürüyüşün hedefi; bir veya birkaç kişinin uğradığı ifade edilen haksızlıkların giderilmesi değil, 80 milyon vatandaşımızı ve 102.000 hukukçuyu ilgilendiren “güvenilir bir adli sistemin kurulmasıdır."

Bu yürüyüş belki bir kişiye yapılan hukuk dışı bir uygulamayla başlamış gibi görülebilir ancak bu olay sadece geçmişten gelen bir birikimin fitilini ateşlemiştir.

Bu yürüyüş; birikmiş bir hak arama arzusunun, üstü kapatılan deniz fenerin davasının, genel kurmay başkanı İlker Başbuğ'a yapılan haksızlıkların, Ergenekon sürecindeki hukuksuzlukların, Balyoz ve Odatv gibi kumpas davalarının, referandumdaki hukuk hilelerinin, FETÖ'nün siyasi ayağının üzerine gidilmeyişinin ve sıralamakla bitiremeyeceğimiz tüm keyfi hukuk uygulamalarına karşı biriken tepkinin bir neticesidir.

Son anayasa değişikliği ve ardından ilan edilen süresiz OHAL ile yargı tam manasıyla bağımlı ve baskı unsuru haline getirilmiştir. Adalet Partisi olarak arzumuz, OHAL'in kaldırılması, tüm vatandaşların hukuki güvence içinde, çoğulcu, demokratik bir hukuk devletinde yaşamasıdır. Yolumuz Atatürk’ün akla, bilime ve aydınlığa dayalı gerçekçi yoludur. Hukuk devletinin ön şartının tarafsız, bağımsız, keyfilikten uzak kararlar veren bir yargı olduğunu unutmamak gerekir.

AKP hükümeti iktidara geldiği ilk günden itibaren 'Hukuk Devletini' her zaman kurmaya çalıştığı 'Mutlak Egemenliğin' önünde engel olarak görmüştür. Bu yüzdendir ki hukuk devleti diyenlere sürekli aba altından sopa göstererek tehdit, korku ve baskı uygulamaktadır.

Bu sopalar bizi aska korkutamaz çünkü bizlerin çok önemli ve ulvi bir amacı vardır; O da Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceğidir.”

Bugün burada sadece CHP'lilerle birlikte değiliz, bilakis farklı siyasi görüşlerden gelmiş doğruyu savunan milyonlarla beraberiz.! “Bizler doğruya doğru, yanlışa yanlış derken, kimin doğrusu ya da yanlışı olduğuna bakmayız."

"Doğrunun ideolojisi olmaz, doğru bir tanedir." Buradaki doğru ise laik, demokratik bir hukuk devletinin ilelebet var edilmesidir.

Kilometrelerce yol kat edilerek yapılan “adalet” temalı bu yürüyüş, bir toplumsal temel hakkın kullanımıdır. Hükümetin bu yürüyüşe yönelik, demokratik yönetim anlayışıyla bağdaşmayan sert tepki ve suçlamalarını şiddetle kınıyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanı’nın, anayasal hakkını kullananlara yönelik savcılara talimat verme sözlerini yargıya doğrudan müdahale olarak değerlendiriyoruz. Devlet gücüne dayanılarak yapılan tüm haksızlıklara karşı olduğumuz gibi, bu hukuksuz talimata da hukukun evrenselleşmiş ilkelerine dayanarak ve kimseden çekinmeden her zaman karşı duracağımızın bilinmesini istiyoruz."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Adalet, Partisi, Genel, Başkanı, Vecdet, Öz, Adalet, Yürüyüşü, yapan, CHP, lider
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 13.11.2018
Bugün
12° - 14°
Çarşamba
10° - 12°
Perşembe
- 10°
İstanbul

Güncelleme: 13.11.2018
İmsak
06:12
Sabah
07:42
Öğle
12:55
İkindi
15:31
Akşam
17:57
Yatsı
19:19
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı