Haber Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 11:33 Bu haber 12995 kez okundu
 
Ak Parti’nin EYT Mağduru Milletle İmtihanı
1999 yılında çıkan yasa ile emeklilik hakları geriye atılan mağdur kitle mağduriyetlerinin giderilmesi için yıllardır mücadele veriyor. Fakat Ak Parti bu sorunu yıllardır çözmüyor.
Ekonomi Haberi


Ak Parti EYT Mağdurlarının Sorununu Yıllardır Çözmüyor.

 

Bilindiği üzere, 9 Eylül 1999 tarihine kadar 25 yıllık hizmet süresi ve prim gününü dolduran yaşı beklemeden emekli olabiliyordu. 1999 yılında çıkan yasa ile bu tarihten önce işe giren milyonlarca vatandaş, prim gün ve yılını doldurmasına rağmen çıkan bir kanunla emeklilik haklarını kaybettiler.  Prim günü ve hizmet yılını doldursa bile yaşı beklemeye başladılar.

 

Sorunları ile ilgili olarak yıllardır mücadele veren EYT Mağdurları, yine yıllarca tek başına iktidar bulunan Ak Parti tarafından mağdur edilmeye devam edildi.  Ak Parti kanadı sorunun çözümünün bütçeye yük olacağı ifade ederken,  bütçeye olmadık yüklerin yüklendiği de görüldü.  EYT’liler söylendiği gibi bütçeye o kadar yük olmuyor.

 

Her zaman milleten yana tavır koyan, milleti dinleyen, millete göre siyasetini düzenleyen Ak Parti, milletin bu sorunu yıllardır çözmüyor.

 

Şimdi yeni bir kanun teklifi var. Ak Parti’nin milletle sınavı burada başlıyor.  Ak Parti milletvekilleri, milletle olan bu sınavı geçebilecekler mi? Yoksa geçemeyecekler mi?

 

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’nın sorunun çözümü için verdiği kanun teklifi 17 Kasım 2017 tarihinde bütçe görüşmelerinde, mecliste görüşülecek.  Burada MHP’nin önerisine CHP’nin de Evet vereceği biliniyor.  Fakat her iki partinin hatta HDP’nin vekilleri de dahil olmak üzere sayı yetmiyor.

 

Ak Parti milletvekillerinin burada vereceği karar önemli. Bu teklife evet derlerse sorun büyük oranda çözülmüş oluyor.  Hayır derlerse sorunu yine çözümsüzlüğe iterek, milletle girdiği sınavda başarısız olacaklar.

 

Ak Parti bu tekliflere hayır demeye devam ederse, 2019 seçimleri öncesi yine büyük bir kitleyi mağdur etmeye devam ederek, karşılarına alacaklar. Ya da kendi teklifini oluşturarak sorunu çözecek.

 

Haber - Analiz: Ali Şükrü KARA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ak, Parti’nin, EYT, Mağduru, Milletle, İmtihanı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 11.12.2018
Bugün
- 10°
Çarşamba
-
Perşembe
- 11°
İstanbul

Güncelleme: 11.12.2018
İmsak
06:38
Sabah
08:12
Öğle
13:04
İkindi
15:22
Akşam
17:45
Yatsı
19:11
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı