301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 16:25 Bu haber 811 kez okundu
 
Aliya İzzetbegoviç Sempozyumda Anlatıldı
Gaziosmanpaşa Belediyesi, Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç’in tüm yönleriyle anlatıldığı uluslararası bir sempozyum düzenledi. İki gün sürecek sempozyuma yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen, politikacı ve yazar katıldı.
Kültür Haberi


Gaziosmanpaşa Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bosna Hersek Dostları Vakfı iş birliği ile "Dünden Bugüne Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi. 2 gün boyunca sürecek olan sempozyumda, bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç'in ülkesi için verdiği mücadele ve İslam düşünce tarihine geçen fikirlerinin yanı sıra Bosna Hersek'in tarihteki yeri, farklı disiplinlerden konuşmacılar tarafından ele alınıyor.

 

Türkiye ve Bosna Hersek halkının yüzyıllardır süren kardeşliğinin de anlatıldığı sempozyuma Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ve Bosna-Hersek Dostları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Erdem de katıldı.

 

“AMACIMIZ KÜLTÜR MİRASINI GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK”

Sempozyuma ev sahipliği yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, iki ülke arasındaki ilişkilerden bahsetti. Kültürel köprüleri güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Usta şöyle konuştu: “Bu sempozyuma 14 ayrı akademisyen, yurtdışı ve Bosna-Hersek’ten misafirlerimiz iştirak ediyor. Amacımız, bugüne kadar tam anlamıyla kavrayamadığımız bir kültürel köprüyü güçlendirmek. Aliya İzzetbegoviç ile Cumhurbaşkanımızın çok benzer yönleri var. Aliya İzzetbegoviç gibi Cumhurbaşkanımız da ülkenin en zor zamanlarında dik durmuş ve ülkeye liderlik etmiştir. Cumhurbaşkanımız, Bosna Hersek’i Avrupa’nın başkenti olarak görmüş ve her dönem sahip çıkmıştır. Türkiye ve Bosna Hersek ortak bir tarihin, ortak bir kültürün ayrılmaz parçasıdır. Buradaki akademisyenlerimizle birlikte Bosna-Hersek kültürünü, Aliya İzzetbegoviç’in kültür mirasını anlamak ve gelecek nesillere taşımaya çalışmak en büyük hedefimiz.”

 

 “İZZETBEGOVİÇ’SİZ BOSNA-HERSEK OLMAZ”

Bosna Hersek’in geçmişte yaşadığı zorluklara ve iki ülkenin kardeş olduğuna vurgu yapan İstanbul Başkonsolosu Began Muhic ise, “Kurulduğu tarihten itibaren 1995 yılına kadar Bosna-Hersek çok ağır şartlar içerisinden geçti. Sanırım bu kadar ağır şartları başka bir ülke yaşamamıştır. Bosna-Hersek’in modern tarihi hakkında konuşmak, Aliya İzzetbegoviç olmadan olmaz. Bu şekilde de Türk tarihinden bahsetmek, Mustafa Kemal Atatürk’süz olmaz” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından panel başladı.  Akademiyenler Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. İlhan Şahin ve Prof. Dr. Demal Latic, İzzetbegoviç’in Bosna görüşü ve Osmanlı belgelerinde Saraybosna’nın kuruluşu ile ilgili çalışmaları anlattı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Aliya, İzzetbegoviç, Sempozyumda, Anlatıldı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
24° - 32°
Cumartesi
23° - 32°
Pazar
24° - 29°
İstanbul

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
04:09
Sabah
05:53
Öğle
13:15
İkindi
17:10
Akşam
20:28
Yatsı
22:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı