Haber Detayı
25 Mart 2017 - Cumartesi 08:18 Bu haber 1074 kez okundu
 
Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Anlattı
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği konferansta yeni anayasa değişikliğini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlattı.
Siyaset Haberi


Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi konulu konferansa Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi Gaziosmanpaşa Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Bozdağ, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile bir süre sohbet etti ve Hatıra Defteri’ni imzaladı. Başkan Usta ise Bakan Bozdağ’a belediye yayınları ile bir hediye takdim etti.

Bakan Bozdağ daha sonra dinleyicilerin büyük kısmını avukat, mimar, mühendis ve mali müşavirlerin oluşturduğu konferansta konuştu. Gaziosmanpaşa Şehir Tiyatroları salonundan yapılan konferansta konuşan Bakan Bozdağ, anayasa değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "Milletvekili sayımızı bu düzenleme 550'den 600'e çıkarıyor. Kıyamet kopuyor 'bu kadar vekil olur mu?' 50 kişiye vereceğiniz para haramdır' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu İslami literatüre bayağı dilini alıştırdı. Helali, haramı bu sayede öğrendi. Bu süreç var ya neler öğretecek hepimize hep beraber göreceğiz" dedi.

"HALKTAN KORKULDUĞU İÇİN KARŞI ÇIKILIYOR"
Bakan Bozdağ, "Bu sistem milleti, hükümeti seçme konusunda da tam hak sahibi, tam yetkili, tam egemen görüyor. Bu düzenlemeler özü itibariyle egemenliğin her alanda, yasama ve yürütmeyi belirleme alanında da yegâne sahibinin halk olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda cumhuriyeti lafzı ve ruhuyla ilk defa uygulamaya koyan bir düzenlemedir. Peki diyeceksiniz 'niye karşı çıkılıyor?'. İşin özü şu; halktan korkulduğu için karşı çıkılıyor. Ben halkın rızasını alamam diye endişe ediliyor" şeklinde konuştu.

"PARTİLER KENDİ MAHALLELERİNİN DIŞINDA MAHALLELER OLDUĞUNU GÖRECEK"
Bekir Bozdağ, "Şimdi partiler mutlu. CHP kendi mahallesinde, Ak Parti kendi mahallesinde, MHP kendi mahallesinde, diğerleri kendi mahallesinde, kendi gettosunun içinde tabanının alkışlatacak laflar üretmeye, politikalar, programlar üretmeye çalışıyor, vakit onunla geçiyor. Bu sistem sizin reylerinizle geçince partiler kendi mahallelerinin dışında mahalleler olduğunu görecek. Kendilerinin dışında da başkalarının olduğunu fark edecek ve artık sadece kendi tabanının rızasını, alkışını, gönlünü alan fikirler, politikalar, programlar üretmek yerine toplumun bütün kesimlerinin rızasını ve alkışını alan politikalar, programlar, fikirler üretmeye çalışacak. Bu siyaseti normalleştirecek, kutuplaşmaları ortadan kaldıracak. Herkesi birbirine yaklaştıracak ve birleşmeyi sağlayacak, orta noktayı ve merkezi güçlendirecek. Ortak akıl toplum ortak iyiliğini daha iyi noktaya taşıyacaktır. Bu açıdan da baktığınızda bu sistem milletle kucaklaşmak ve milletin rızası için ter dökmek isteyenlere güç aktaran bir sistemdir. Milleti ayrıştıran, ötekileştiren, mahallesinin dışına çıkmaktan korkanları korkutan bir sistem" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Adalet, Bakanı, Bekir, Bozdağ, Gaziosmanpaşa, Belediyesi’nin, düzenlediği, konfe
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 20.08.2018
Bugün
23° - 33°
Salı
22° - 32°
Çarşamba
23° - 33°
İstanbul

Güncelleme: 20.08.2018
İmsak
04:35
Sabah
06:11
Öğle
13:15
İkindi
17:00
Akşam
20:06
Yatsı
21:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı