Haber Detayı
12 Kasım 2015 - Perşembe 21:01 Bu haber 1458 kez okundu
 
Başkan Usta: Madde Bağımlılığına Karşı Toplumsal Bilinç Oluşmalı
Gaziosmanpaşa Belediyesi, madde bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturmak ve aileleri çocukların ergenlik döneminde madde bağımlılığına karşı bilinçlendirmek amacıyla ‘Ergenlerde Madde Bağımlılığı’ başlıklı bir seminer düzenledi.
Sağlık Haberi


Seminerde sunum yaparak aileleri bilgilendiren, Uzman Psikolog Aslı Karasaç, “Çocuklarınıza ihtiyaçları dahilinde sevgi, ilgi ve güven duygusunu verin” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle madde bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturmak ve aileleri madde bağımlılığına karşı bilinçlendirmek amacı ile ‘Ergenlerde Madde Bağımlılığı’ başlıklı bir seminer düzenledi.  Gaziosmanpaşa Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Uzman Psikolog Aslı Karasaç ve çok sayıda vatandaş katıldı. Seminerde sunum yaparak aileleri bilgilendiren Uzm. Psk. Aslı Karasaç, “Çocuklarınıza ihtiyaçları dahilinde sevgi, ilgi ve güven duygusunu verin” dedi.

"TOPLUMUN HER KESİMİ MADDE BAĞIMLILIĞI SORUNUNA İLGİLİ HASSASİYETİ GÖSTERMEK ZORUNDADIR"
Seminere katılarak konuşma yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Bu seminer çözüm bulma, tedbir alma ya da bu tür alışkanlıklardan kurtulma konferansı olmayacaktır. Ama şu bir gerçek ki, toplumda bazı şeylerin doğruluğu ve yanlışlığı ya da nereden kaynaklandığı, nasıl geliştiği bir şekilde o konunun uzmanları tarafından mutlaka paylaşılmalı. Toplumun önemli sorunlarından birisi olan ergenlerdeki bağımlılık alışkanlığı kuşkusuz hepimizi ilgilendiriyor. Bu anlamda sorumlulukları üzerinde bulunan bizler ile bu konuda gerekli çalışmaları yürüten hocalarımız, yerel yönetimlerimiz, emniyet mensuplarımız, sağlık kurumu yetkililerimiz başta olmak üzere sorumluluk taşıyan her ferdimiz bu konuyla ilgili hassasiyet göstermek zorundadır. Bizim de yapmaya çalıştığımız, bir toplum bilinci oluşturmak, bir toplum dayanışmasına katkı sağlayabilmek ve buradaki farkındalıkları sizlerle paylaşabilmek.  Sadece bağımlılık dediğimiz zaman, bunun içini bugünlerde yaygın olan uyuşturucularla doldurmamak lazım. Bu alanda, ticari boyutları da gittikçe yaygınlaşan ve sektör haline gelen bağımlılık ve onunla mücadele bizim en önemli sorunlarımızın ve sorumluluklarımızın başında geliyor” diye konuştu.

"ÇOCUKLARINIZA SEVGİ, İLGİ VE GÜVEN DUYGUSU VERİN"
Seminerde sunum yaparak madde bağımlılığı konusunda aileleri bilgilendiren, Uzman Psikolog Aslı Karasaç İse, “ Çocukların bir takım belli başlı ihtiyaçları var. Sevgi, saygı, ilgi, ait olma, güven hissetme ihtiyaçları var. Çocuk bu ihtiyacını anne ve babadan karşılayamadığı zaman, özellikle ergenlik döneminde bir gruba ait olma isteği ile başka bir yerden bu ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Ya da sorun çözme becerisindeki aksaklıklar ya da aile içindeki desteği alamadığında bu desteği dışarıdaki bir maddeden almaya adım atıyor. Burada anne ve babaların rolü çok fazla. Çünkü anne ve baba çocukla sağlıklı ilişki kurduğu zaman, çok fazla baskın ve otoriter aile yapısında olmadığı zaman çocukların bu tip eğilimlerin çok fazla görülmediğini görüyoruz. Çocuklarınıza ihtiyaçları dahilinde sevgi, ilgi ve güven duygusunu verin” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gaziosmanpaşa, Belediyesi, madde, bağımlılığı, konusunda, farkındalık, oluşturma
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Çok Bulutlu
Güncelleme: 15.12.2018
Bugün
- 13°
Pazar
- 13°
Pazartesi
- 11°
İstanbul

Güncelleme: 15.12.2018
İmsak
06:41
Sabah
08:15
Öğle
13:06
İkindi
15:23
Akşam
17:45
Yatsı
19:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı