Haber Detayı
04 Ekim 2015 - Pazar 10:43 Bu haber 1568 kez okundu
 
Boşanmaların yüzde 90'ı sanal evliliklerden kaynaklanıyor
Yalnızlığına sanal dünyadan eş arayanların girişimleri hüsranla sonuçlanıyor. Psikiyatrist Kerem Doksat, bu evliliklerin yüzde 90’ının boşanmayla sonuçlandığını açıklıyor.
Kültür Haberi


Yal­nız­lık kor­ku­su genç­le­ri sa­nal ev­li­lik­le­re yö­nel­ti­yor. İn­ter­net­te hız­la ço­ğa­lan ev­len­dir­me si­te­le­ri sa­ye­sin­de bir­le­şen yü­rek­ler ise Psi­ki­yat­rist Prof. Dr. Ke­rem Dok­sa­t’­a gö­re ‘gö­z a­çıp ka­pa­ya­na de­k’ bir­bi­rin­den so­ğu­yor. Bo­şan­may­la so­nuç­la­nı­yor.

TÜ­İK  ve­ri­le­ri­ne gö­re, 2012 yılında 123 bin 325, 2013’te 125 bin 305, 2014’te ise 130 bin 913 ki­şi bo­şan­dı. 126 bin 732 ki­şi baş­lı­ca bo­şan­ma ne­de­ni ola­rak şid­det­li ge­çim­siz­li­ği gös­ter­di.

PAL­DIR KÜL­DÜR EV­LE­Nİ­YORLAR
Sa­nal ev­li­lik­le­re dik­kat çe­ken Dok­sat, “Sos­yal med­ya ev­li­lik­le­ri çok yay­gın. İn­san­lar in­ter­net­te ta­nı­dık­la­rı ki­şi­ler­le ta­nı­ma­dan dün­ya evi­ne gi­ri­yor. Son­ra da ‘Ha­ya­lim­de­ki bu de­ği­l’ di­yo­rlar” de­di.

Yalnız insanların talepleri nedeniyle ev­len­dir­me si­te­le­ri­nin de art­tı­ğı­nı vur­gu­la­yan Dok­sat şöy­le ko­nuş­tu:

“İn­ter­net­te ev­len­dir­me si­te­le­ri hızla ya­yı­lı­yor. Kim­se bunun önünü ke­se­mi­yor. Yal­nız­lık kor­ku­su ki­şi­le­ri bu si­te­ye yön­len­di­ri­yor. Çok ta­nı­ma­dan pal­dır kül­dür ev­le­ni­yor­lar. Sa­çı­na gö­zü­ne gö­re ev­len­me­ye ka­ra­rı alı­yor­lar.” 

Sa­nal dünyadan ar­ka­daş bu­lanların karşısındakini tanımadan evlendiğini söyleyen Doksat, “He­men ca­nım ci­cim olu­yorlar. Hızlı ya­pı­lan ev­li­lik­ler çok ça­buk bi­ti­yor” dedi.

YETİŞEMİYORUZ
Ünlü psikiyatrist her gün on­lar­ca ki­şi ayrılmak için kapısını çaldığını belirterek, “İnanın ye­ti­şe­mi­yo­ru­z. İnternet vasıtasıyla yapılan evliliklerin 90’ı boşanmayla sonuçlanıyor” bilgisini verdi.

MAHREMİYET KALMADI
TV’lerdeki ev­len­me prog­ram­la­rı­nı eleş­tiren Kerem Dok­sat, “A­çı­yor­lar bir per­de adaylar be­ğe­nir­se ta­mam. Bu da ki­şi­nin hu­yu su­yu da de­ğil, evi ara­ba­sı önem­li. Ev­li­lik mah­re­mi­ye­t de or­ta­dan kalk­ma­ya baş­la­dı. Ay­nı tavır ev­len­dir­me si­te­le­rin­de de yaşanı­yo­r” dedi.

YALNIZLARIN TERCİHİ
İnternet vasıtasıyla kendisine eş arayanların ortak özellikleri ise ailesinden ayrı yaşayan, sosyal hayatı çok gelişmemiş gençler olmaları.

FATMA EREN - BUGÜN GAZETESİ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yalnızlığına, sanal, dünyadan, eş, arayanların, girişimleri, hüsranla, sonuçlanı
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 20°
Salı
15° - 21°
Çarşamba
14° - 20°
İstanbul

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:50
Sabah
07:16
Öğle
12:56
İkindi
15:52
Akşam
18:23
Yatsı
19:43
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı