301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ekim 2015 - Cumartesi 19:22 Bu haber 1009 kez okundu
 
Devlet Bahçeli MHP'nin seçim beyannamesini açıkladı
Milliyetçi Hareket Partisi(MHP), seçim beyannamesinin tanıtımını bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlediği programla duyurdu.
Siyaset Haberi


BAHÇELİ'DEN KOALİSYONA YEŞİL IŞIK

Bahçeli, 1 Kasım seçimlerinde de 7 Haziran’dakine benzer bir tablo çıkması halinde koalisyona katılabileceğinin sinyalini verdi. MHP’nin seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda konuşan Bahçeli, “Böyle bir durum karşısında Milliyetçi Hareket Partisi, PKK uzantısı HDP dışındaki her partiyle, 4 ilkesi saklı kalmak kaydıyla, iktidar kurmaya ve iktidar olmaya vardır, bunu da şimdiden ilan etmektedir.” dedi.

İŞTE MHP'NİN SEÇİM VAATLERİ

MHP seçim bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı. Bildirgede, çiftçiler için mazot 1 lira 75 kuruş, asgari ücret net bin 400 lira olarak açıklanırken, emeklilere yılda iki kez olmak üzere bin 400 lira "Emekli Destek Ödeneği" vadediliyor.

Bildirge, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin de katıldığı programla kamuoyuna açıklandı. MHP'nin 7 Haziran seçimlerinde "Bizimle Yürü Türkiye" olarak belirlenen sloganı ise "Ülkenin Geleceğine Oy Ver" oldu.

Açıklanan bildirgede, parlamenter sistemin sürdürüleceği vurgusu yapılırken, anayasanın ilk dört maddesinin ise ilelebet korunacağı ifade edildi.

Yargı sisteminin hızlı işleyen ve adil bir yapıya kavuşturulacağı vurgulanan bildirgede, tüm vatandaşları kapsayan "aile avukatlığı" sisteminin hayata geçirileceği açıklandı.

Terörle mücadele
Terörle mücadele konusu bildirgede geniş yer bulan başlıklardan oldu. Toplumsal huzur ve güvenin tesis edileceği, önleyici kolluk hizmetine de ağırlık verileceği belirtilen bildirgede, güvenlik ve istihbarat zaafının giderileceği duyuruldu.

Asayişin sağlanması amacıyla "kent timleri" oluşturulacağı, terörle mücadele için ekonomik ve sosyal projelerin de destekleneceği kaydedilen bildirgede, "Çözüm Süreci rezaleti tamamen bitirilecektir" ifadesine yer verildi.

Güvenlik çalışanlarına yönelik vaatlerin de yer aldığı bildirgede, polislerin ek göstergesinin 3 bin 600 liraya yükseltileceği, emniyet çalışanlarının özlük haklarının da iyileştirileceği açıklandı.

Özel güvenlik görevlilerinin en az 2 bin 100 lira aylık alacağı ifade edilen bildirgede, astsubayların yüksek öğrenime bağlı intibaklarının yapılacağı ayrıca eksik kalan haklarının da verileceği belirtildi. MHP, uzman jandarmaların özlük haklarını iyileştirmeyi, bir yıllık askeri eğitimlerini de emeklilikten saymayı vadediyor.

Sığınmacılar başlığı
Bildirgenin "sığınmacılar" başlığında ise Türkiye'ye yönelik toplu göçlerin kaynağında çözülmesinin sağlanacağı, ülkeye kabul edilenlerin ise geldikleri ülkeye sınır olan alanlarda barındırılacağı bildirildi.

Sığınmacıların yurt içine dağılımlarının kayıt altına alınacağı ve belirtilen yerlerde yapılacağı ayrıca yeme, içme, barınma ve giyinmelerinin sağlıklı şartlarda temin edileceği açıklandı.

Bildirgenin "yolsuzlukla mücadele" başlığında ise tüm yolsuzluklarının üzerine gidileceği ve hesabının sorulacağı vurgulanırken, yolsuzluklardan elde edilen servete ise zaman aşımı gözetilmeksizin el konulacağı kaydedildi.

Yolsuzlukla Mücadele Kurulu kurulması sözü veren MHP, kamu ihale sistemi ve imar mevzuatının yolsuzluklara meydan vermeyecek şekilde yeniden düzenleneceğini ifade etti.

Nitelikli endüstri bölgeleri kurulacak
Bildirgenin, "Sanayi, Ticaret ve Turizm" başlığında ise nitelikli yeni endüstri bölgeleri kurulacağı, belli malların teşviki için Merkez Bankası tarafından "reeskont kredisi" verileceği duyuruldu.

MHP'nin bildirgesinde, vadeli satışlarda "KDV erteleme sistemi"nin getirileceği, ayrıca dar bölgeli ve sektörel teşvik sistemine geçileceği açıklandı.  MHP, turizm yatırımcılarına dönük teşvik ve destekleri de artırmayı vadetti.

Yeni işyeri açan esnafa 5 yıl vergi ve prim avantajı sağlanacağını duyuran MHP, AVM yasasının ise esnafın haklarını koruyacak şekilde yeniden düzenleneceğini açıkladı.

Şoför esnafının, yenilemek için alacağı ticari araçlardan vergi alınmayacağını da duyuran MHP, şoför esnafına yıpranma payı, yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafa ise vergisiz akaryakıt sağlanacağı sözü verdi.

Mazot fiyatı değişmedi
MHP'nin 7 Haziran seçimleri öncesi çiftçi için açıkladığı mazotun litre fiyatı ise bu bildirgede de değişmedi. Mazotun litre fiyatı 1 lira 75 kuruş olarak açıklanırken, gübre, tohum, ilaç ve yem üzerindeki vergilerin ise kaldırılacağı bildirildi.

Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrikten KDV alınmayacağı belirtilen bildirgede, et ve sütte garanti fiyat uygulamasına geçileceği açıklandı.

MHP, buğday, mısır, pamuk, soya, ay çiçeği, çeltik, fındık, incir, üzüm, kayısı, zeytin, yer fıstığı ve enerji bitkileri için fiyat garantisi verileceğini duyurarak, tarım-sanayi entegrasyonunun sağlandığı kırsal cazibe birimleri olan "Tarım Kentleri" kurulacağını açıkladı.

Asgari ücret bin 400 lira vaadi
MHP, önceki seçim bildirgesinde olduğu gibi bunda da asgari ücreti net bin 400 lira olarak belirledi. Asgari ücretten vergi alınmayacağı, ücretlilerin asgari ücret tutarında gelirlerinin ise vergi dışı bırakılacağı bildirildi.

Staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hizmetine sayılacağı açıklanan bildirgede, kamu çalışanlarına yapılan tüm ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılacağı belirtildi.

İmamsız ve müezzinsiz cami kalmayacağı vurgulanan bildirgede, ihtiyar heyeti üyelerine her ay 150 lira huzur hakkı verileceği de kaydedildi.

Her aileden bir kişiye iş imkanı
Yıllık ortalama 700 bin kişiye iş imkanı sağlamayı vadeden MHP, her ailenin bir ferdine iş imkanı sağlanacağını, iş sağlanıncaya kadar da 700 lira aile desteği verileceğini duyurdu.

Askerliğini yapan gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin liraya kadar girişimcilik kredisi verileceğini belirten MHP, işsiz gençlerin ailelerinin ise sağlık sigortasından yararlandırılacağını bildirdi.

Her öğrenciye öğrenim süresince 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceği, askerlik süresinin ise prim ödemeksizin emeklilik hizmetine sayılacağı da açıklandı. MHP, evlenecek gençlere 10 bin lira tutarında da faizsiz kredi sağlanacağını belirtti.

Emekliye yılda iki kez bin 400 lira
Emeklilere yılda iki kez olmak üzere bin 400 lira "Emekli Destek Ödeneği" vadeden MHP, bunlardan ilkinin mart ayında, ikincisinin ise eylül ayında verileceğini duyurdu. Emeklilerin banka promosyonu almalarının sağlanacağı belirtilen bildirgede, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin de giderileceği kaydedildi.

MHP bildirgesinde, muhtaç durumdaki ailelere, temel ihtiyaçlarını karşılamaları için "Hilalkart" verileceği, asker ailelerine yapılan ödemenin ise aylık 500 liraya çıkarılacağı belirtildi.

Evi olmayana kira yardımı
Evi olmayan ailelere aylık 250 lira kira yardımı getirileceğini açıklayan MHP, aylık 200 kilovat saatin altında elektrik tüketen ailelere ise yüzde 75 indirim yapılacağını duyurdu.

MHP ayrıca elektrik abonelerinden kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinin de alınmayacağını bildirdi.

65 yaş aylığının 300 liraya, üç aylığının ise 900 liraya yükseltileceğini, engelli ve engelli yakını aylığının da 400 liraya çıkarılacağını açıklayan MHP, gazilere 3 bin 600 günde emekli olma hakkı tanınacağını, muharip gazilere ödenen şeref aylığının ise bin 400 liraya yükseltileceğini kaydetti.

Üniversiteye girişte sınav kalkacak
Atama bekleyen öğretmelerin tamamının kademeli olarak atanacağını duyuran MHP, öğretmenlerin ek göstergesinin de polislerde olduğu gibi 3 bin 600 liraya çıkarılacağını açıkladı.

MHP, üniversiteye giriş sınavının da kaldırılacağını vadetti.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verileceğini duyuran MHP, sağlık hizmetinden alınan katılım payının kalkacağını, hastanelerin ise tam gün, tam kapasite çalışacağını kaydetti. Büyük bölgesel kan merkezleri kurma sözü veren MHP, ayrıca her il ve büyük ilçede kemoterapi ve diyaliz merkezi kurulacağını duyurdu.

Kaynak: Bugün Gazetesi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Milliyetçi, Hareket, Partisi(MHP), seçim, beyannamesinin, tanıtımını, bugün, Ank
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 29.05.2020
Bugün
13° - 19°
Cumartesi
15° - 21°
Pazar
16° - 23°
İstanbul

Güncelleme: 29.05.2020
İmsak
03:34
Sabah
05:29
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:34
Yatsı
22:20
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı