301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Aralık 2021 - Çarşamba 20:08 Bu haber 346 kez okundu
 
DOĞU PERİNÇEK: ‘TÜRKİYE’Yİ FAİZCİLERİN ELİNDEN ÜRETİCİ KURTARACAK’
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in katılımıyla Yozgat’ta ‘Boğazlıyan Üretim Devrimi Kurultayı’ düzenlendi. Kurultaya çok sayıda üretici katıldı.
Haberi


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, kurultayda konuşma yaparak Türkiye’yi faizcilerden üreticilerin kurtaracağını belirtti ve üreticileri siyasete çağırdı. Perinçek, “Türkiye’yi faizcinin elinden üreticiler kurtaracak. Türkiye’yi faizcilerin elinden, sıcak para komisyoncularının elinden, dolar borsa vurguncularının elinden hep birlikte kurtaracağız.”dedi.

Kurultayda konuşan bir üretici ise ‘Savaş olsa en önde çiftçi gider. Biz her zaman önde gideriz, Anadolu insanıyız. Devletimizden biz çok büyük bir şey istemiyoruz. Üretim istiyoruz.” dedi.
 

‘ÇİFTÇİ OLMAZSA ÜLKE SIKINTILARI ARTAR’

Kayseri Yeşilhisar’dan gelen çiftçi Ramazan Demirel, tarımsal girdilerin üreticiler için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hükümetimize ve Tarım Bakanımıza buradan çağrı yapıyoruz. Girdi maliyetleri çok yüksek. Çiftçimiz olmadığı zaman ülkemizin sıkıntılarının daha fazla artacağı konusunda endişelerimiz var. Tarım, ülke istihdamının yüzde kırklarını oluşturan bir sektör. Bu sektörün sıkıntıya girmesi, ciddi anlamda büyük sorunlar oluşturacaktır” dedi.  
 

‘ÜRETİM İSTİYORUZ’

Sivas Şarkışla’dan gelen Abdullah Akdemir de, “Çiftçi köylünün efendisidir. Ama çiftçi maalesef köle oldu. Çiftçinin sorunu büyük, çiftçinin derdi dağları aşıyor. Devletimizden biz çok büyük bir şey istemiyoruz. Üretim istiyoruz. Bir ülkenin kalkınması üretimden, tarımdan, sanayiden geçer. Biz varsak devlet var, devlet varsa biz varız. Fırat’ın, Dicle’nin, Kızılırmak’ın suyu boşa gidiyor. Konya, Sivas, Kayseri kurumuş. Tarım yerlerde sürünüyor. Bu suyu getirmek çok zor değil ki? Devletimizin buna gücü var, gücü olmasa zaten istemeyiz. Savaş olsa en önde bu çiftçi gider. Biz her zaman önde gideriz, Anadolu insanıyız. Biz diyoruz ki devlet bizi görsün”dedi.
 

‘DESTEK NÜFUSA GÖRE VERİLMEMELİ’

Sivas Gemerek’ten kurultaya katılan, üretici Erkan Öztürk de şöyle konuştu: “Artık tarımda kendisine yetmeyen bir ülke konumuna geldik. Hükümetimizin yanlış tarım politikaları, çiftçiyi bitirmek üzere. Bir an önce yanlış uygulanan tarım politikalarından vazgeçilmeli. Çiftçiye destek verilmeli, çiftçinin problemleri tek tek çözülmelidir.” 
 

‘ÇİFTÇİNİN PARASI OLSA BORCUNU ÖDER’

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na faizlerin silinmesi çağrısı da yapan Öztürk şöyle devam etti: “Çiftçi gerçekten zor durumda. Ama bunu erteleyip sonradan bankalar tek bunun üzerinde faiz koymamalıdır. Çiftçinin parası olsa zaten o borcunu öder. İkinci bir ricam bu bölge pancarın merkezi olmasından dolayı bu sene çoğu çiftçi kardeşlerimiz, kotalarını dolduramıyor. Kotalar dolmadığı için pancar kooperatifleri kotaları siliyor. Bu sene kotaların silinmesini istemiyoruz”
 

‘BU ÜLKE BİZİM ÖNCE ÜRETECEĞİZ’ 

Gübre üreticisi Hasan Arslan Nurdoğdu da Boğazlıyan ekonomisinin pancar ve buğday üzerine kurulu olduğunu ancak Yozgat’ın 750 bin hektar tarım arazisi olmasına rağmen yüzde 2’sinin sulanabildiğini ifade etti. Nurdoğdu, “Bu ülke bizim, sağcısıyla solcusuyla. Yaşamak için önce üreteceğiz, üretim olmadan olmaz.”dedi.
 

‘TÜRKİYE FAİZCİYE ÇALIŞIYOR’

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Boğazlıyan Kurultayı’nda üreticilere seslendi. Perinçek, “Bütün çiftçimiz, esnafımız, sanayicimiz, herkes ‘böyle devam etmez’ tespiti yapıyor. Türkiye öyle bir yere geldi ki artık böyle devam etmesi mümkün değil.”dedi. 

Perinçek şöyle devam etti: “1980'de bir ekonomik program getirdiler. Bu ekonomik programı getirirken de dediler ki: ‘Çiftçi, üretici bu ülkenin sırtında kambur, dışarıdan ucuz alalım. Kapıları, bacaları açalım.’ Kümesin kapısını açtılar, tilkiler geldi, tavukları boğazladı. Türkiye’nin son 40 yılda yaşadığı olay budur. Eğer siz, ülkenin gümrüklerini kaldırırsanız, kamu iktisadi teşebbüslerini özelleştirirseniz, desteklerden vazgeçerseniz, sonuç itibariyle yabancı mallar gelir, ülkeyi istila eder ve siz de o yabancı malları, borçlanarak ödemek zorunda kalırsınız. Sonuç itibariyle Türkiye 500 milyar dolar borca battı. Şu anda Türkiye faize çalışıyor. Esnaf da faize çalışıyor, sanayici de bankalara borçlu, pazara giden tüketici de faize bulaşıyor. Koskoca Türk Milleti’ni faize bulaşan bir hale getirdiler. Hükümet politikalarıyla ülke bu hale geldi. Onun için bundan çıkış da, devlet politikalarıyla olacak, çiftçiye nasihat ederek buradan çıkış yok. Sizlerin siyasete girmesi gerek, halkın siyasetin kenarına itilmesine razı olmayacağız. Onun için sizleri, bu Anadolu'nun çiftçilerini, sanayicilerini siyaset alanına çağırıyoruz.” 
 

‘ÜRETİCİ BATACAĞINA BANKALAR BATSIN’

Vatan Partisi Genel Başkanı, çözüme işaret ederek, “Şimdi size bir program sunacağım. Onlar 40 yılda Türkiye’yi faize çalışarak bu hale getirdiler. Biz de burada diyoruz ki: Faizciler, Türkiye'nin sırtında kambur. Türkiye'yi borçlandıranlar. Üretici batacağına, bankalar batsın. Çözüm basit. Bu sene bankaların kâr ve faiz gelirleri, toplam 80 milyar lira. 80 milyar lira kazanç sağlamış bankalardan, bir sefere mahsus olmak üzere 72 milyar lira alacağız, çiftçinin borçlarını sileceğiz. Bir yıl erteleyeceğiz ki çiftçi eksin, geriye kalanı da 5 yıl taksite bağlayacağız. Boş vaatler yapmayacağız, bir kaynağa bağlıyoruz.”ifadelerini kullandı.
 

‘KAYNAKLARI ÜRETİME YÖNLENDİRECEĞİZ’

Devlet kaynaklarının üretime yönelmesi gerektiğini vurgulayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “30 tane arabayla geziyor büyüklerimiz, liderler, yöneticiler. Bir arabayla gelsin, diğer arabaların mazotunu alıyoruz, çiftçiye üreticiye veriyoruz. Kaynakları üretime ayıracağız, saltanattan şatafattan keseceğiz, faize giden kaynakları keseceğiz, üretime vereceğiz. Ben bu hükümeti, PKK’ya yönelik tavrında destekliyorum. FETÖ üzerine yürürken destekliyorum, ABD'ye yürürken destekliyorum. Ama faiz borçlarını silmediği zaman ‘olmaz’ diyorum. Bizim programda şu da var. Şu an Cumhurbaşkanının oturduğu sarayı, eğitim ve araştırma merkezi haline getireceğiz, Atatürk'ün oturduğu yerde otursun. Tasarruf yapacağız, kaynakları üretime yönlendireceğiz.”dedi. 
 

‘BİRLİKTE KURTARACAĞIZ’

“Bizim ekonomi politikamız üretim odaklı bir plan” diyen Perinçek şöyle devam etti:“Bu sizin programınızdır. Türkiye, buradan çıkacak. Zorluklardan büyük çözümler üretilir. Tarihe bakalım, çıkmazlarda büyük çözümler bulunur. Onun için seyretmeyeceğiz aziz kardeşlerim, sizi o büyük çözüme davet ediyorum. Gücünüzle, kuvvetinizle, iradenizle Türkiye için beslediğiniz güzel fikirlerle. Türkiye’yi faizcinin elinden üreticiler kurtaracak. Türkiye’yi faizcilerin elinden, sıcak para komisyoncularının elinden, dolar borsa vurguncularının elinden hep birlikte kurtaracağız.” 
 

‘İSTANBUL’A KANAL DEĞİL ANADOLUYA SU’

“Bakın su diyorsunuz, İstanbul kanal yapılıyor değil mi? İstanbul’un zaten her tarafı deniz, bu işte akıl var mı? Zaten İstanbul ve Çanakkale boğazları ihtiyaca yetiyor Yeniden bir kanala ihtiyaç yok. Biz ne diyoruz Vatan Partisi olarak: İstanbul’a Kanal değil, Anadolu'ya su.”
 

‘EKONOMİ PROGRAMIYLA GÜVENLİK POLİTİKASININ BİRLEŞTİĞİ YERDEYİZ’

Komşularla birliğe dikkat çeken Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Dış politikayla ekonomik çözümlerin buluştuğu bir yerdeyiz. Doğru bir dış politikayla senin mazotunu doldurabiliriz traktörüne. Bugün bizim enerji güvenliğimizi sağladığımız ülkeler; Irak, İran, Azerbaycan, Rusya. Bunlar bizim doğalgaz, benzin satın aldığımız ülkeler. Türkiye’nin Suriye ile hiçbir sorunu yok. Suriye devletiyle anlaşacağız, terör örgütlerini, PKK’sını, bolücüleri, FETÖ’yü temizleyeceğiz. ABD’nin Türkiye’ye yönelik tehditleri var. Dedeağaç’a, bütün kıyılara uçaklarını yığıyor, gemilerini yığıyor. O zaman Suriye ile anlaşacağız. Komşularımızla beraberlikler kuracağız. Ekonomi programıyla güvenlik politikasının birleştiği yerdeyiz. “şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DOĞU, PERİNÇEK:, , ‘TÜRKİYE’Yİ, FAİZCİLERİN, ELİNDEN, ÜRETİCİ, KURTARACAK’,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 28.01.2022
Bugün
-
Cumartesi
-
Pazar
-1° -
İstanbul

Güncelleme: 28.01.2022
İmsak
06:44
Sabah
08:12
Öğle
13:22
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:45
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
54
41
1
6
16
23
2
Konyaspor
45
34
3
6
13
22
3
Alanyaspor
38
41
7
5
11
23
4
Fenerbahçe
37
36
6
7
10
23
5
Adana Demirspor
37
35
6
7
10
23
6
Beşiktaş
36
35
7
6
10
23
7
Hatayspor
36
32
9
3
11
23
8
Başakşehir FK
34
31
8
4
10
22
9
Gaziantep FK
32
27
8
5
9
22
10
Kayserispor
31
31
8
7
8
23
11
Sivasspor
31
30
6
10
7
23
12
Fatih Karagümrük
30
29
9
6
8
23
13
Kasımpaşa
27
30
10
6
7
23
14
Göztepe
27
28
10
6
7
23
15
Galatasaray
27
28
10
6
7
23
16
Giresunspor
26
22
11
5
7
23
17
Antalyaspor
24
23
11
6
6
23
18
Çaykur Rizespor
22
21
13
4
6
23
19
Altay
18
24
15
3
5
23
20
Yeni Malatyaspor
16
18
14
4
4
22
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı