301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 17:26 Bu haber 2344 kez okundu
 
Gaziosmanpaşa’da Türkiye’de ilk olan sosyal proje hayata geçti.
Gaziosmanpaşa’da yaşayan ve dezavantajlı durumda olan gençler için mesleki eğitim kursu hayata geçti.
Gaziosmanpaşa Haberi


Gaziosmanpaşa’da sosyal sorumluluk projesi dikkat çekti. 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ilçede yaşayan ve dezavantajlı durumda olan gençler için çok özel bir proje hazırladı.  

Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen  örnek proje kapsamında 200 aileye uzman bir ekiple ziyaretler gerçekleştirildi.   Ailelerle yapılan görüşmeler sonrasında  14 – 18 yaş aralığındaki 20 genç,  'Çanak Anten Kurulumcusu' kursunda üç ay süren bir eğitim programına alındı. Program çerçevesinde psikolojik destek sağlanan gençler, bir yandan sosyalleşti diğer yandan meslek eğitimi aldı. 

Eğitim sonunda gençlere sertifikaları yemekli düzenlenen bir programla verildi. Programa Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar Karadeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Servet Bakırcı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Alper Asım Özer, Şube Müdürleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve öğrenciler katıldılar. 

Başkan Usta, gençlerin sevincine ortak oldu 

Kursa katılan gençlere günlük olarak, teşvik amaçlı maddi destek  sağlandı. Kurs süresini tamamlayıp eğitimleri doğrultusunda istihdam fırsatı sunulan gençler aileleriyle birlikte Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın konuğu oldu.  Kursiyerlerle kahvaltıda buluşan Başkan Usta, gençlere sertifikalarını verdi. Çeşitli nedenlerle toplumdan uzak kalan gençler, programda kendilerine istihdam sağlayan iş adamlarını da tanıma imkanı buldu.   

 “Gençlere örnek olmak için projenin devamını sağlamak istiyoruz”

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Burada çeşitli nedenlerle suça karışmış olan gençlerimiz de var. Bunlar okurken, çalışırken bir anda hayattan kopmuş gençler. Bunların hem ailesiyle olan bağlarını güçlendirmek hem de okuyacaksa okuyacakları noktasındaki düzeni sağlamak ve en önemlisi topluma kazandırmak ve hayata tutunmasını sağlamak bizi mutlu ediyor. Böyle anlamlı bir projede öncülük yapmak, gençlerimizin bu işte örnek olmasına katkı sağlamak bizleri mutlu ediyor. Bu projeyi önemsiyoruz ve devam ettirmeyi düşünüyoruz.” dedi. 

“Okumak istememiştim ama sonra pişman oldum ve kursa yazıldım”

Maddi yetersizlikten dolayı okuldan ayrılmak zorunda kalan 15 yaşındaki Ekrem Çelik, “Ortaokuldan mezun olduktan sonra büyük bir işsizlik krizine girdim. İşe ihtiyacım vardı ve devletin böyle bir şey yaptığını duyunca hemen başvuru yaptım. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve hocalarımızın gayretiyle sertifika aldım. Eğitime ara vermek istememin sebebi okumak istememiştim. Sonra çok pişman oldum ve daha sonra kursa tekrar gelmek istedim. Şu anda çok iyiyim ve gayet başarılı bir çalışma olmuş” diye konuştu. 

“Maddi yönden sıkıntı çeken insanlar suça ve her şeye bulaşabiliyor”

Maddi yönden sıkıntılar yaşadığı için 6’ncı sınıftan ayrılmak zorunda kalan 19 yaşındaki Furkan Filiz, “Ben arkadaş çevresine uydum. Zaten maddi yönden çektiğimiz sıkıntılarda var. Maddi yönden sıkıntı çeken insan zaten suça ve her şeye bulaşabiliyor. Ben arkadaşlarımıza yapmamalarını öneriyorum. Çünkü Allah büyüktür hep dua etsinler, yeteri kadar mücadele etsinler. Onlarda bir gün başarabilir. Gençlere suç işlememelerine ve okumaları noktasında tavsiyelerde bulunabilirim” şeklinde konuştu.

Öte yandan, sorunlu gençlere yönelik  verilecek Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri kursu sonrasında   gençler, Gaziosmanpaşa’da  devam eden kentsel dönüşüm projesinde istihdam edilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gaziosmanpaşa’da, yaşayan, dezavantajlı, durumda, olan, gençler, için, mesleki,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 12°
Salı
- 12°
Çarşamba
- 14°
İstanbul

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:46
Sabah
08:17
Öğle
13:22
İkindi
15:51
Akşam
18:15
Yatsı
19:39
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı