301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Şubat 2017 - Perşembe 19:03 Bu haber 4224 kez okundu
 
Gaziosmanpaşa'da 7.050 Konutluk Projeler Başlıyor.
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Habertürk TV’de Noyan Doğan’ın sunduğu Bakış programına konuk olarak ilçede yürütülen kentsel dönüşüm hakkında bilgi verdi.
Gaziosmanpaşa Haberi


Başkan Usta, önmüzdeki kısa süreçte toplam 7.050 konutluk projelerin başlayacağını duyurdu.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Habertürk TV’de Noyan Doğan’ın sunduğu Bakış programına konuk olarak ilçede yürütülen kentsel dönüşümün vatandaşların hayatına neler katacağına dair bilgi verdi. Başkan Usta, programda şunları söyledi: “Gaziosmanpaşa’mız 1130 hektarlık bir alan, bunun 430 hektarlık bir alanı Bakanlar Kurulumuzca riskli alan ilan edildi. Yani ilçemizin %40’a yakını yeniden inşa edilecek demektir. Bu süreci yönetmek beraberinde büyük zorluklar taşıyordu.

Bir yandan Master Planımızı yapmak, bir yandan hukuki süreçler, bir yandan vatandaşlarımızla sözleşmeler, bir yandan müteahhit firmalarla olan süreç, diğer yandan art niyetli kentsel dönüşüm sürecini sabote etmek isteyen dernek görünümlü sırtını terör gruplarına yaslayanlarla mücadele.

NEDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPIYORUZ?

17 Ağustos’ta millet olarak büyük acılar yaşadık, bir daha bu gibi acıları milletimize yaşatmamak çocuklarımıza, gençlerimize daha güvenli daha yaşanılabilir bir Gaziosmanpaşa ve Türkiye emanet etmek için.

Bizler bugünün sorunlarını gelecekte gençlerimizin omuzlarına bir yük olarak yüklememek için, biz idareciler bugünün sorunlarını ötelemeden gerekirse risk alarak, bugün çözme sorumluluğuyla hareket etme bilincinde olmalıyız.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HANGİ SORUNLARI ORTADAN KALDIRACAK?

Kentsel dönüşüm sürecini halkımızla birlikte, işbirliği ve karşılıklı istişare içinde yürütüyoruz. Projelerimize halkımızla birlikte karar vererek, hep birlikte ortak geleceğimizi şekillendirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız ‘Adil, Şeffaf ve Uzlaşma Eksenli’ bir anlayışla sürüyor. Önceliğimiz halkımızın güven, emniyet ve refah içinde yaşamasını sağlamak.

Kentsel dönüşümle birlikte gelişen bilgiyi ve teknolojiyi hayatımıza katmanın avantajını elde ediyoruz. Kronik bir sorun haline gelmiş mülkiyet sorununu ortadan kaldırarak, yaşam konforu getiriyoruz. Gecekonduları, sosyal ve kültürel hiçbir yaşam konforu olmayan alanları kentsel dönüşümle değiştirerek daha konforlu yaşayabileceğimiz mekânlar oluşturuyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NELER KAZANDIRACAK?

Bizler tüm bu planlamalarımızı mastır plan, 5 binlik ve binlik çalışmalarımızı 2 yıl gibi kısa sürede tamamladık. Bu planın Gaziosmanpaşa’ya neler kazandıracağını sizlerle paylaşmak isterim.

Kentsel dönüşüm bittiğinde, Gaziosmanpaşa’mıza 30 adet yeni okul kazandıracağız, 10 adet sosyal tesis. 5 adet yeni sağlık tesisi, 3 adet yeni stadyum, 16 adet yeni cami, burası önemli; 110 bin araçlık otopark, 753 bin m² yeşil alan elde edeceğiz.

Gaziosmanpaşa’da sürdürdüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarını ilçemize marka değeri katacak bir anlayışla sürdürüyoruz. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayacak, mutlu edecek ve konfor sunacak bir şehir oluşturmaya çalışıyoruz.

İlçemizde bir yandan fiziki değişim ve dönüşüm yaşanırken, bir yandan da ilçemizi kendi medeniyetimiz ve uluslararası şehirlerin kültürel varlıkları ve donanımları ile güçlendirmeye çalışıyoruz. Yetersiz altyapıyı geliştiriyor, yeni sosyal donatı alanları oluşturuyor ve akıllı kent teknolojisini getiriyoruz. Bu amaçla Gaziosmanpaşa’ya sosyal donatı alanlarından ulaşıma, eğitimden teknolojiye önemli hizmetler ve yatırımlar kazandırıyoruz.

İSLAMBEY’DE 950 KONUTLUK DEV PROJE BAŞLADI

Kentsel dönüşümde Ekim ayı içinde İslambey Kentsel Dönüşüm Alanı’nda gerçekleştirilen 950 konutluk projemizin temeli atıldı. Konutlar uluslararası yeşil mahalle standartlarına uygun (LEED-ND ve LEED GOLD) bir şekilde yapılacak. Modern altyapısıyla öne çıkan projede 2 bin 500 kişilik bir cami, 65 derslikli bir okul, 200 öğrencili bir yurt, 24 bin 500 metrekarelik yeşil alan ve park, çift şeritli bir prestij bulvarı bulunuyor. 100 milyon dolar değerindeki projenin 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

MEVLANA’DA 2100 KONUTLUK PROJE

Temel atılması planlanan Mevlana Mahallesi Kentsel dönüşüm Bölgesinde 2100 adet konutluk bir proje yapılacak. 3000 araçlık bir otopark alanı, 4 bin 600 metrekarelik bir alan ise yeşil alan olarak ayrılacak. Projede 1500 kişilik bir cami ve 24 derslikli bir okul yer alıyor. Ayrıca 2 adet havuz, 2 adet fitness salonu, 2 adet sauna ve hamamdan oluşan sosyal tesisler yapılacak.

KARAYOLLARI’NA 500 KONUTLUK PROJE GELİYOR

İlçemizde kentsel dönüşüm temeli atılacak bir başka yer ise Karayolları Mahallesi 3. Gecekondu Önleme Bölgesi olacak. Gaziosmanpaşa Belediyesi, TOKİ ve yüklenici firma arasında imzalanan protokolle yıkılan gecekonduların yerine 500 modern konut yapılacak. Ayrıca 36 derslikli bir okul ile bir kapalı spor kompleksi yapılacak. Yeşil alan miktarının en üst seviyede olması sağlanacak. Yaklaşık 60 milyon dolarlık maliyeti yatırımla ilçeye 150 milyon dolar katma değer sağlanması bekleniyor.

SARIGÖL’DE 1500 KONUT

Gaziosmanpaşa’da temel atılacak bir başka yer ise Sarıgöl 1. Etap Kentsel Dönüşüm Bölgesi olacak. 1500 yeni konut yapılacak olan bölgeye, 40 derslikli bir ilkokul, 5000 kişilik bir cami, 17 bin metrekarelik park ve kültür tesisi yapılması planlanıyor.

BAĞLARBAŞI’NA 2000 KONUTLUK PROJE

Bağlarbaşı 1. Etap Kentsel Dönüşüm Bölgesinde de 2000 konutluk bir projenin temeli atılacak. Bölgeye 7 bin 500 metrekarelik park ile 2000 kişilik bir cami de kazandırılacak.

Planlamış olduğumuz 16 bölgedeki kentsel dönüşüm projelerimiz bittiğinde ilçemize yapılan yatırımın toplam maliyeti 6 milyar dolardır.

Ülkemizin geçirmiş olduğu bu zorlu süreçte yapılacak yatırımlar ülkemize ve milletimize duyulan güvenin bir ifadesi olacaktır.

Sadece yaşadığımız binayı değil, çevremizi ve yaşam koşullarımızı da değiştireceğimiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin yeni imkânlara kavuşacağı bir Gaziosmanpaşa oluşturarak, ülkemizin 2023 vizyonu hedefi doğrultusunda ilerleme gayretindeyiz.

Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm tamamlandığında bir cazibe merkezi haline gelecek, İstanbul’un tercih edilen ilk 10 ilçesi arasında yerini alacaktır. Hedefimiz ilçemizde tam anlamıyla ‘Şehirde Dönüşüm Yaşamda Gelişim’i gerçekleştirmektir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gaziosmanpaşa, Belediye, Başkanı, Hasan, Tahsin, Usta, Habertürk, TV’de, Noyan,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 25.05.2019
Bugün
16° - 24°
Pazar
17° - 25°
Pazartesi
17° - 27°
İstanbul

Güncelleme: 24.05.2019
İmsak
03:41
Sabah
05:32
Öğle
13:06
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:13
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı