Haber Detayı
03 Mart 2015 - Salı 14:19 Bu haber 998 kez okundu
 
İş Güvenliği Konusunda Neler Değişti?
Hem iş güvenliği uzmanı, hem iş yeri hekimi yetiştirilmesi artık zorunlu hale geldi. Bu yasalar ile güvence altına alınmasa da işletmelerin oluşabilecek kazaların önüne geçebilmesi adına bir gereksinim oldu.
Duyuru İlan Haberi


Hemen her işletmenin ekonomik yapısı gereği kar amacı ile çalıştığı bir gerçektir. Ancak bu kar amacı çalışanlarının güvenliklerini hele yaşamlarını tehlikeye atması anlamına gelmez. Bazı işyerleri sadece daha fazla kar amacı ile güvenlik için ayırdığı bütçeyi kısıp kar planlaması yapar. Bu durum, kaçınılmaz sonu hazırlayacak ve iş kazaları sonunda yaralanmalar, ölümler ortaya çıkacaktır. Tüm dünya ülkeleri arasında ülkemizin bu konuda sicili pek de iyi sayılmaz. Bu sebeple çıkarılan yasalar hep iş kazalarının önüne geçmek amacı ile çıkartıldığı ifade edilse de pek de başarı elde edemediğimiz görülebiliyor. Yaşanan son maden faciaları, inşaatlarda görülen ölümlü kazalarda bunu çok açık biçimde görebiliyoruz. İşyeri güvenliği ve işyeri sağlığı için devlet tarafından yeni yasalar, bu durumun ne kadar önüne geçebilecek göreceğiz. Ancak kesin olan bir şey var ki, o da işyeri güvenliği uzmanlarına ve iş yeri sağlığı hekimlerine daha fazla ihtiyaç olacağıdır.

Hem iş güvenliği uzmanı, hem iş yeri hekimi yetiştirilmesi artık zorunlu hale geldi. Bu yasalar ile güvence altına alınmasa da işletmelerin oluşabilecek kazaların önüne geçebilmesi adına bir gereksinim oldu. İşletmeler bu sayede çalışanları korurken bir yandan da aslında kendi hayatlarını sürdürebilmeleri için bir önlem almaları anlamına geliyor. Çünkü iş kazaları sadece işçi ölümleri, yaralanmaları gibi sonuçlar doğurmuyor. Oluşan kazalardan dolayı işletme faaliyetleri de sekteye uğrayıp ekonomik kayıplar ortaya çıkıyor. İşletmeler büyüklükleri ölçüsünde hem ş güvenliği uzmanı hem de işyeri hekimi bulundurup yasal sorumluluklarını yerine getirebiliyor. Bunun için uzman personeli ise Tema Akademi gibi iyi referanslara sahip bir eğitim kurumundan temin edebilirler. Her ne kadar İstanbul merkezli gibi çalışıyor gibi görünse de tüm Türkiye genelindeki iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ihtiyaçları için uzmanların eğitimini yapan firma, temel güvenlik eğitimleri de veriyor. Güvenlik konusunda firmalar danışmanlık hizmeti de talep edebiliyor. Sadece örgün eğitim ile değil uzaktan eğitim ile de iş güvenliği uzmanı eğitimleri veren Tema Akademi, internet sayfası ile dahi pek çok ihtiyaca cevap verebiliyor. Her firma bu eğitimleri bünyesindeki elamanlarına yada yeni istihdam edeceği elemanlara aldırarak güvenlik sorunlarını aza indirebileceği gibi firmanın değerini de artıracaktır. Daha güvenli bir firmada çalışmayı hemen herkes isteyecektir. Firmanızın kaliteli işgücünün tercihi olmasını istiyorsanız bile güvenlik tedbirlerinizi yeniden yapılandırmalısınız.

Tema Akademi internet sayfaları iş güvenliği konusundaki son gelişmeleri de sizlere haber verecektir. Yaşanan son gelişmelerden haberdar olmak için temaakademi.com.tr sitesini takip edebilirsiniz. Site içinde risk analizlerinin oluşturulması, iş güvenliği ile ilgili son yasal düzenlemeler, yangın yada patlama gibi durumlarda yapılması gerekenler ve talimatlar, temel güvenlik eğitimi el kitapçığı gibi pek çok faydalı bilgiyi de bulabilirsiniz. İş güvenliği noktasında kaynak oluşturabilecek bir siteden faydalanarak dahi güvenlik konusunda işyerinizde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hem, iş, güvenliği, uzmanı, hem, iş, yeri, hekimi, yetiştirilmesi, artık, zorunl
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.05.2018
Bugün
18° - 26°
Çarşamba
19° - 26°
Perşembe
19° - 27°
İstanbul

Güncelleme: 22.05.2018
İmsak
03:42
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı