Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 12:26 Bu haber 1241 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu seferi ya Maçka Parkı'ndakiler
Ankara'dan İstabul'a 'Adalet Yürüyüşü' başlatan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu seferi olabilir.
Siyaset Haberi


Diyanet: En az 90 km mesafeye yolculuğa çıkanlar oruç tutmayabilir

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ramazan Ayı'nda seferi olmakla ilgili kamuoyu ile daha önce paylaştığı açıklama şöyle:

Ramazan ayında en az 90 km. mesafeye yolculuğa çıkan kimse oruç tutmayabilir. (Hamza el-Eslemi adındaki sahabî peygamberimize yolculukta oruç tutup tutmayacağını sorunca peygamberimiz ona:-"İster tut, ister tutma" diye cevap vermişti. Bu hüküm, dinen yolcu (misafir) sayılan kimseler içindir. İkamet ettiği yerden en az 90 km. veya daha fazla mesafeye yolculuk yapan ve gittiği yerde 15 günden az bir süre kalmaya niyet eden kimse dinen misafirdir. Eğer gittiği yerde 15 günden fazla kalmaya karar vermişse, o yere vardığı andan itibaren misafir olmaktan çıkar. Buna göre, Ramazan ayında bulunduğu yerden en az 90 km. uzaklıkta bir yere yolculuk yapan kimse yolculuk süresince oruç tutmayabilir. Gittiği yerde 15 günden az kalacaksa hüküm yine aynıdır. Eğer gittiği yerde 15 gün kalacaksa yolculuğu bitince vardığı yerde orucunu tutması gerekir. Yolculuk hali bitince tutmadığı günleri kaza eder. Oruç tutmasında bir güçlük yoksa yolcunun oruç tutması daha hayırlıdır.

Buna göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a  400 kilometre ve 20 günün üzerinde olacak  'Adalet Yürüşü' başlattı.

Kılıçdaroğlu bu yürüyüş çerçevesinde İslam Dini ve Diyanet'in açıklamalarına göre seferi oluyor. Fakat Kılıçdaroğlu yürüyüş esnasında ve molalarda kamuoyuna açık olarak yemek yediği, su içtiği görülmedi.

İstanbul'da Maçka'da Adalet Nöbeti tutanlar ile ilgili olarak seferi sayılmalarını gerektirecek bir durum yok! Fakat buradaki arkadaşlar kamuoyuna açık olarak sigara, çay içip paylaşabiliyor.

Siyaset yapan bu arkadaşlar milletin değerlerine dikkat etmesi gerekir. En azından oy almak istiyorlarsa dikkat etmeleri lazım. Siyaset insanla yapılır, milletle yapılır. Milletin inançsal profil yapısı belli!

İnsanlar hastadır veya farklı inanabilir. Yaşam tarzı farklıdır. Ama milletin bazı değerlerine dikkat etmek gerek. Bazı şeyleri bazı günlerde yapmamak, paylaşmamak gerek! Özellikle siyaset yapıyorsan bazı şeylere dikkat etmen gerekiyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ankaradan, İstabula, Adalet, Yürüyüşü, başlatan, CHP, Lideri, Kemal, Kılıçdaroğl
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 13.11.2018
Bugün
12° - 14°
Çarşamba
10° - 12°
Perşembe
- 10°
İstanbul

Güncelleme: 13.11.2018
İmsak
06:12
Sabah
07:42
Öğle
12:55
İkindi
15:31
Akşam
17:57
Yatsı
19:19
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı