Haber Detayı
31 Ekim 2016 - Pazartesi 13:48 Bu haber 1216 kez okundu
 
Madde Bağımlılığına Dikkat Çekildi.
Bayrampaşa Giresunlular Derrnegi tarafından düzenlenen sabah kahvaltısında buluşan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerine Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu tarafından madde bağımlılığı üzerine bir seminer verildi.
Sivil Toplum Haberi


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr İbrahim Balcıoğlu yaklaşık 3 saat süren seminerde yapmış olduğu değerlendirmelerle ilgi topladı.

Balcıoğlu, Türkiye’de uyuşturucu madde bağımlılığının artık 11 yaş sınırına indiğine değinerek Türkiye’nin gelecekte ki umudu olan genç nesillerin büyük tehlike altında olduğunu ifade etti.

Konuşmasında toplumun şekillenmesi ve çekirdek aile yapısının oluşmasında kadının ana rolde olduğunu, kadınların toplum dışına itilmesi, baskı altına alınması veya şiddete maruz kalmasının sonucunda yine toplumun ilerlemesinin önünün kesilmiş olacağını söyledi. Zira anne x kromozonlarının babada ki y kromozanlarından daha belirleyici ve daha genetik olduğunu, çocukların zeka düzeylerinin genetik olarak yine annede bulunan x kromozonlarıyla aktarıldığının altını çizdi.

Türkiye’nin demoğrafik yapısı üzerine de açıklamalarda bulunan Balcıoğlu, bugün Türkiye’de 30 ilin 1 bir milyon nüfusu aştığını, bunun da bazı riskleri getirdiğini, ekonomik sorunların aile parçalanmalarına yol açtığını, toplumun kalabalık şehirleşmede ruh sağlığının bozulduğunu, sadece 2010 yılında Türkiye’de 100 bin gencin madde bağımlısı olarak kayıtlara geçtiğini belirten Balcıoğlu, madde bağımlılığının ve uyuşturucu kullanımın toplumun genç ve dinamik nüfusunun asıl görevlerini yerine getirmelerini engelleyerek, madde bağımlılığının kalıtımla geçen bir kromozon olduğunu da ifade etti.

Amerika’nın ilk yerleşimcilerinin bilinenin aksine normal kişilerden değil, Avrupa’nın psikopat ve uyuşturucuya bulaşmış bireylerden oluştuğunu da söyleyen Balcıoğlu, bugün Türkiye’de 500 bin evlilikten 25 bininin kesin boşanmayla bittiğini, bunun sonucunda da parçalanmış aile bireylerinin kolaylıkla uyuşturucu şebekelerinin hedefi olduğunu belirtti.

Büyük metropol şehirlerden başka bugün Giresun’da dahil olmak üzere bir çok şehirde uyuşturucu kullanan ve satan şebekeler olduğunu da söyleyen Balcıoğlu, ailelerin çocuklarına daha yaklaşımcı ve koruyucu davranmalarını isteyerek, uyuşturucu ve madde bağımlılığının tedavisi için yakın zamanda Türkiye’de açılan ANATEM gibi kuruluşların sayısının yüzde elli arttığını, bağımlılığın klinik tedavilerinin yanı sıra özellikle uzak doğu sporlarıyla da aşılabileceğinin altını çizdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bayrampaşa, Giresunlular, Derrnegi, tarafından, düzenlenen, sabah, kahvaltısında
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 19.10.2018
Bugün
17° - 22°
Cumartesi
16° - 22°
Pazar
16° - 21°
İstanbul

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
05:46
Sabah
07:13
Öğle
12:56
İkindi
15:55
Akşam
18:27
Yatsı
19:47
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı