Haber Detayı
09 Ekim 2016 - Pazar 20:40 Bu haber 1933 kez okundu
 
Malezya İslam Partisi: Erbakan Hoca rol modelimiz
Malezya’da İslami gelişmeler ile ilgili olarak, Malezya İslam Partisi yönetim kurulu üyesi Muhtar bin Shuali konuştu.
Dünya Haberi


Partide etkin bir konuma sahip genç bir mühendis olan Shualii Malezyalı Müslümanların İslam Birliği’ne ilgisinin ümmet için umut verici olduğunu söyledi.

Malezya parlamentosuna, ülkede İslami yaşayış şartlarının uygulanabilmesi için herhangi bir kanun önerisi sunabiliyor musunuz?
Tabiiki partimizin parlamentoda var oluş amacı bu. Elhamdülillah hâlihazırda parlamentoya sunduğumuz bir şeriat tasarısı var ve hükümet bunu az da olsa destekliyor. Eğer bu tasarı kabul edilirse inşallah devamı da gelecektir.

Dünya genelinde; İsrail başta olmak üzere küresel güçlerin Müslümanların üzerinde çok büyük baskısı var. Malezya halkı bu konuda bilinçli mi, bu zulümlere tepki gösteriyorlar mı?
Öncelikle eğer bizim pasaportlarımıza bakarsanız İsrail adında bir devleti tanımadığımızı görebilirsiniz. Malezya hükümeti, Malezyalıların İsrail’e girişini yasaklamıştır. Biz Malezyalılar olarak, İsrail hariç diğer tüm ülkelere girebiliyoruz. Devlet olarak da halk olarak da İsrail ile bütün ilişkilerimiz ve bağlarımızı koparmış durumdayız.

Sayın Suhaili, bildiğiniz üzere katılmış bulunduğunuz IYFO, Milli Görüş lideri Erbakan’ın kurduğu bir teşkilat. Erbakan Malezya Müslümanları ve bizatihi sizin için ne ifade ediyor?
Merhum Prof. Dr. Erbakan’ı İslam Birliği adına yaptığı çalışmalar sebebiyle hayırla anıyoruz. Liderimiz de (Abdul Hadi Awang) merhum Erbakan’la çok yakın bir dostluk içerisindeydi. Erbakan Hoca en özel ifadeyle bizim için ‘rol model’dir.

Malezya’daki İslam Partisi seçimlerde beklediğiniz desteği alıyor mu?
Halihazırdaki hükümet halkın refahı için gerekli çalışmayı sağlayamıyor ve insanlar bu durumu fark etmeye başladılar. Şu an için gerekli desteği alıyoruz ama ileriki seçimlerde daha sıkı çalışarak inşallah daha başarılı sonuçlar alacağız.

Malezya’da İslam Partisi dışında çalışan başka İslami parti var mı?
Evet var ama bizim kadar samimi değiller. Demek istediğim hem politikaları hem de seçim kampanyalarında İslam adına pek bir şey göremiyoruz. Sadece Müslüman kesimden oy alabilmek adına kendilerini İslami olduklarını iddia ediyorlar. Lakin hakikatte böyle değil.

Kaynak: Milli GAzete
Röportaj: Abdussamet Karataş
Çeviri: Muhammed Özdemir

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Malezya’da, İslami, gelişmeler, olarak, Malezya, İslam, Partisi, yönetim, kurulu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.08.2018
Bugün
23° - 33°
Perşembe
23° - 33°
Cuma
24° - 33°
İstanbul

Güncelleme: 14.08.2018
İmsak
04:26
Sabah
06:05
Öğle
13:16
İkindi
17:04
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı