301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Haziran 2017 - Perşembe 22:35 Bu haber 2698 kez okundu
 
MEB 2017 TEOG Yerleştirme Takvimi
MEB, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı TEOG Yerleştirme Takvimi açıklandı.
Eğitim Haberi


YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

a)8’inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.
b)Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri bu kılavuzun 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.

c)14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.
ç) Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri hâlinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

d)Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup,  kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

e)«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği hâlde 15 Eylül 2017 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacaktır.

f)Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.
 
g)İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecektir.

ğ) Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına   göre
%5’lik dilimden seçilerek yapılacaktır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir.

h)Özel okullarda öğrenimi süresince burslu olarak okutulacak öğrenci, başarısı devam ettiği sürece bu haktan yararlandırılacaktır. Herhangi bir şekilde kurumdan ayrılan burslu öğrencilerden öğrenim gördüğü süre için ücret talep edilmeyecektir.


YERLEŞTİRME ESASLARI

a)Yerleştirme yapılacak okul kontenjan listeleri http://www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır.

b)Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır.

c)28 Nisan 2017 tarihinden önce alınmış “Özürlü/Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” bulunmayan öğrenciler için ortaöğretim kurumlarına yerleştirme ve nakil işlemlerinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci kapsamında işlem yapılmayacaktır.

ç) İlköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden; “İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu Kararı” ile kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin yerleştirilmesi, geçiş ve nakillerine ilişkin iş ve işlemler engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik  eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacaktır.

d)İlköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden, “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyeceklerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirmesi ve geçişleri ile ilgili iş ve işlemler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları iş birliği ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.
 
e)Tematik mesleki ve teknik Anadolu liselerine kayıt olmak isteyen öğrenciler tercih tablosunda yer alan tarihlerde ilgili okul müdürlüklerine başvuracaklardır.
 
TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

30 Haziran: Yerleştirmeye Esas Puan’ın (YEP) açıklanması 

30 Haziran: Tercihlere esas kontenjan tablolarının açıklanması 

30 Haziran-13 Temmuz: TEOG sınavlarının tümünü ya da bazılarını kullanan özel okulların kayıt işlemleri 

3-13 Temmuz: Tematik mesleki ve teknik Anadolu liselerine öğrenci alımı

21 Temmuz: Güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine öğrenci kayıtlarının tamamlanması

14-24 Temmuz: (Saat 17.00): Yerleştirme işlemleri için tercihlerin alınması 

11 Ağustos: Yerleştirme sonuçlarının ilanı

11 Ağustos: Boş kontenjanların ilanı 

14-18 Ağustos (Saat 17.00): Yerleştirmeye esas 1. Nakil başvurularının alınması

21 Ağustos: Yerleştirmeye esas 1. Nakil sonuçlarının ilanı 

21-25 Ağustos: Yerleştirmeye esas 2. nakil başvurularının alınması

28 Ağustos: Yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçlarının ilanı

28 Ağustos-6 Eylül: (Saat 17.00) Yerleştirmeye esas 3. nakil başvurularının alınması

8 Eylül: Yerleştirmeye esas 3. nakil sonuçlarının ve taban puanların ilanı

11-14 Eylül: İl-ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il-ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvurularının alınması

11-14 Eylül: Yatılılık başvurularının alınması

15 Eylül: Yatılılık yerleştirme sonuçlarının ilahı ve e-pansiyon üzerinden kayıtarın tamamlanması

15 Eylül: İl-ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları nakil yerleştirme sonuçlarının ilanı 

18 Eylül: 2017-2018 öğretim yılı açılışı

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MEB, 20172018, Eğitim, Öğretim, yılı, TEOG, Yerleştirme, Takvimi, açıklandı
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 12°
Salı
- 12°
Çarşamba
- 14°
İstanbul

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:46
Sabah
08:17
Öğle
13:22
İkindi
15:51
Akşam
18:15
Yatsı
19:39
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı