Haber Detayı
20 Mart 2017 - Pazartesi 15:13 Bu haber 1099 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu: “Bir Partinin Genel Başkanı Hakim Tayin Etmemeli“
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyanın en az gelişmiş 20 ülkesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor" dedi.
Siyaset Haberi


Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 1.Bölge Muhtarlar Toplantısında Konuştu.

Muhtarlara referandumda neden ’Hayır’ oyu vermeleri gerektiğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, "Önce şu konuda görüş birliği içinde olmamız lazım. Bir, demokrasiyi istiyor muyuz? İki, güçlü bir Türkiye istiyor muyuz? Üç, güçlü bir Türkiye nasıl olur? Demokrasisi güçlü değilse Türkiye güçlü olmaz. Hukukun üstünlüğü yoksa güçlü Türkiye olmaz. İnsan hakları olmazsa güçlü Türkiye olmaz. Düşünce özgürlüğü yoksa güçlü Türkiye olmaz. Ekonomisi güçlü olmazsa güçlü Türkiye olmaz. Lafla güçlü Türkiye olmuyor" dedi.

"MİLLİ İRADE MECLİS’E TAM YANSIMALI"

Kılıçdaroğlu, "Bugünkü sistemimiz, parlamenter demokratik sistemimizin 141 yıllık geçmişi vardır. Bir tecrübemiz var. Bunun yanlışı, eksiği var mıdır? Var. Neden milli irade meclise tam yansımıyor? Ne demek bu; bir parti yüzde 9 oy alırsa onun temsilcisi mecliste yok. Ancak yüzde 10 barajını aşması lazım. Dünyada böyle bir örneği yoktur. Biz bunun kaldırılmasını istiyoruz. Milli irade Meclis’e tam yansımalı. Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı da Meclis’e gelmeli. O da çıksın kürsüye" ifadesini kullandı.

"OSMANLI’DA BİLE BÖYLE BİR SİSTEM YOK"

Demokrasinin güçlenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Kişiye bağlı sistem olmaz. Osmanlı’da bile böyle bir sistem yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde de yok. Bütün yetkilere sahip olan bir kişi olamaz. Çünkü o kişi hata yaptığı zaman telafi edecek makam yoktur. Hatanın tamamını vatandaş çeker. Yargıyı alalım. Hakim karar verir. O kararın yanlış olduğunu düşünüyorsanız bir üst mahkemeye gidersiniz. Bu yanlıştır diye. Yetmez Yargıtay’a gidersiniz, yetmez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidersiniz. Şimdi bir kişi karar verecek nereye itiraz edeceksiniz siz? Buyurun ’Muhtarlıkları kaldırdım’. Nereye itiraz edeceksiniz? Hiçbir yere. Denetimsiz bir sistem olur mu?" dedi.

"DARBE HUKUKUNU DEĞİŞTİRELİM"

"12 Eylül Anayasası değişmeli mi? Elbette değişmeli. Biz bunu söyledik" diyen Kılıçdaroğlu, "60 madde üzerinde 4 parti anlaştı, çıkmadı. 60 madde az buz değil. Rahmetli Ecevit zaten 35 maddesini daha değiştirmişti. Biz de söyledik. Sayın Davutoğlu, Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı’na söyledim. Darbe hukukunu değiştirelim. Darbecilerin yaptığı demokrasiye aykırı bütün kuralları değiştirelim. Yeni, modern, çağdaş bir Anayasa yapalım. El birliğiyle yapalım. Biz her türlü katkıyı vermeye hazırız. Ben de demokrasiyi istiyorum. Onlar da demokrasiyi istiyorlarsa buyurun gelin Anayasa’yı değiştirelim" diye konuştu.

"DÜNYANIN EN AZ GELİŞMİŞ 20 ÜLKESİ BAŞKANLIK SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR"

Başkanlık sisteminin dünyadaki uygulamalarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Dünyadaki uygumalara bakalım. Dünyanın en gelişmiş 20 ülkesine bakalım. Amerika hariç tamamında parlamenter sistem var. Buyurun Almanya, Hollanda, Japonya, İngiltere. Hepsinde var, hepsi gelişmiş. Almanya 20-30 yıldır koalisyonlarla yönetiliyor. Ekonomisi hızla gelişiyor, büyüyor. Peki Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler... Dünyanın en az gelişmiş 20 ülkesi Başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bir kişiye bütün yetkileri vermişler. Vatandaş inim inim inliyor. O beyefendi gibi kral gibi yaşıyor tepede. Servetine servet katıyor. Yoksulluk, felaket ülkeyi götürmüş. Dünya örneğini veriyorum size. Diyeceksiniz ki Amerika’da Başkanlık. Amerika’da Başkanlık var; ama bizim Başkanlık gibi değil. Oradaki Başkanlık nedir? Orada eyaletler var. Her eyaletin parlamentosu var. Her eyalet kanun çıkartıyor Amerika’da. Başkan en zayıf halkadır. Büyükelçi bile tayine edemez başkan. Hakimlere kimse müdahale edemez. Başkan içeri girdiğinde hakim ayağa kalkmaz, önününü dahi iliklemez, konuştuğu zaman da alkışlamaz. Yani bizim Başkanlık sistemiyle Amerika’daki aynı değil. Keşke aynı olsa, hiç ilgisi yok. Dünyada böyle bir örnek de yok" şeklinde konuştu.

"YENİ MODELDE GÜVEN OYU İSTEMEYE GEREK YOK"

Kılıçdaroğlu, "Yeni modelde güven oyu istemeye gerek yok. İyi de bu 550 milletvekilinden niye güven oyu istemiyorsunuz? Niye korkuyorsunuz, niye çekiniyorsunuz? Gidin güvenoyu isteyin. ’Gerek yok’ diyorlar. Şimdi ’Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne güvenoyu istemeye gerek yoktur diyenler’ gidip ’Evet’ oyunun altına mührünü bassın. İtirazımız yok. Vebaline katlanır. Çoluk çocuğunun yarın öbür gün neler söyleyeceğini gerçekten duymak isterim" ifadesini kullandı.

"NASIL GÜÇLENECEK BU MECLİS?"

Kılıçdaroğlu, "550 milletvekili sayısını 600’e çıkarıyoruz. Niçin? Bir Allah’ın kulu çıkıp bunu bana samimi olarak anlatmış değil. Efendim ’Meclis güçlenecekmiş’. Yetkileri elinden alıyorsun Meclis’in. Nasıl güçlenecek bu Meclis? Kanun yapma tekeli dünyada parlamentolarındır" dedi.

"BİR PARTİNİN GENEL BAŞKANI HAKİM TAYİN ETMEMELİ"

’Evet’ demenin vebalinin çok ağır olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir partinin genel başkanı hakim tayin etmemeli, doğru değil. Efedim Cumhurbaşkanı tarafsız mı olsun, partizan mı olsun? Kararı vereceksiniz. ’Başkan partizan olsun’ diyorsanız ’Evet’e mührünüzü basacaksınız. Başkan ’Partizan olmasın, tarafsız olsun, devletin sigortasıdır, devleti temsil ediyor’ diyorsanız o zaman ’Hayır’ın altına mührünüzü basacaksınız. Bu kadar basit."
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CHP, Genel, Başkanı, Kemal, Kılıçdaroğlu, “Dünyanın, az, gelişmiş, 20, ülkesi, b
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 19.11.2018
Bugün
11° - 19°
Salı
10° - 17°
Çarşamba
12° - 18°
İstanbul

Güncelleme: 19.11.2018
İmsak
06:18
Sabah
07:49
Öğle
12:57
İkindi
15:27
Akşam
17:52
Yatsı
19:15
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı