301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Mart 2017 - Pazartesi 06:48 Bu haber 1301 kez okundu
 
Türkiye'nin yarısı batıya göçüyor...
Saadet Partisi, ‘iç göç çalıştayı’ndan sonra hazırladığı sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştı…
Türkiye Haberi


Geçtiğimiz Şubat ayında Saadet Partisi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Kent Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle alanında uzman araştırmacı, ilim adamı, bürokrat, siyasi temsilci ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen İç Göç Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı.

GÖÇÜN SEBEBİ, EKONOMİ VE GÜVENLİK ENDİŞESİ

Açıklanan bildirgede mevcut durum ve sorunlar da ele alındı. İç göçe sebebiyet veren bulgular arasında ülkedeki iç göçün doğudan batıya, köyden kente, kentten büyük kentlere doğru gerçekleştiğinin altı çizilerek, “Ekonomi ve güvenlik meselelerinde düzelme ve istikrar olması durumunda ise tersine göçün yaşanacağı tespit edilmiştir” denildi.

ÖZELLEŞTİRMELER İÇ GÖÇÜ ARTIRDI

İç göçün en önemli sebeplerinden bir diğerinin ise gerçekleşen özelleştirmeler olduğu bilgisinin yer aldığı Saadet Partisi bildirgesinde, “Ülkemizin Doğu bölgelerinde özellikle tarıma dayalı sanayi kollarının sayıları son yıllarda gerilemiş, fabrikaların özelleştirilmesi ve kapatılması sonucu istihdam önemli ölçüde azalmış ve buna bağlı olarak da işsizlik artmıştır. Ayrıca ülkemizde özelleştirmeler sonucu yavaşlayan iş hacmi ve kapanan fabrikaların ekonomik açığı kapatılamamış, yeni fabrikaların kurulmaması sebebiyle de işsizlik oranları olumsuz etkilenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

GÖÇÜN SEBEBİ, EKONOMİ VE GÜVENLİK ENDİŞESİ

Açıklanan bildirgede mevcut durum ve sorunlar da ele alındı. İç göçe sebebiyet veren bulgular arasında ülkedeki iç göçün doğudan batıya, köyden kente, kentten büyük kentlere doğru gerçekleştiğinin altı çizilerek, “Ekonomi ve güvenlik meselelerinde düzelme ve istikrar olması durumunda ise tersine göçün yaşanacağı tespit edilmiştir” denildi.

TOPYEKÛN KALKINMAGÖÇÜ ENGELLER

Göçün kilit kavramının kalkınma olduğunun da altının çizildiği bildirgede, kalkınmaya yönelik şu bilgiler yer aldı: “Maddi ve manevi kalkınmayı birlikte ve güçlü bir şekilde gerçekleştiren bölge ve ülkelerde iç göçün artış hızı en düşük seviyelerde izlenmektedir. Bundan dolayı ülkemizin başta doğu bölgelerinde başlamak üzere bir bütün halinde tarım, hayvancılık, sanayileşme, eğitim ve kültür politikalarının sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma niteliğinde ele alınması önem arz etmektedir.”
 

ÖZELLEŞTİRMELER İÇ GÖÇÜ ARTIRDI

İç göçün en önemli sebeplerinden bir diğerinin ise gerçekleşen özelleştirmeler olduğu bilgisinin yer aldığı bildirgede, “Ülkemizin doğu bölgelerinde özellikle tarıma dayalı sanayi kollarının sayıları son yıllarda gerilemiş, fabrikaların özelleştirilmesi ve kapatılması sonucu istihdam önemli ölçüde azalmış ve buna bağlı olarak da işsizlik artmıştır. 
 

İÇ GÖÇÜN ENGELLENMESİ İÇİN ÖNERİLER

*Yaşanabilir bir Türkiye için kısa ve uzun vadeli maddi ve manevi kalkınma planlarının devreye sokulması gerekmektedir.
 
*Tersine göçün sağlanabilmesi için kendi değer ölçülerimiz çerçevesinde Kalkınma, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarının ortak kalkınma programları geliştirilmesinin zarureti vardır.
 
*Devlet Planlama Teşkilatı, “Başbakanlık” bünyesinde yetkileri artırılarak yeniden teşkilatlandırılmalı ve ekonomik ve sosyal kalkınma koordinasyonlu bir hüviyete kavuşturulmalıdır.
 
*Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, fırsat eşitliğinin korunması adına kırsal kesimlerde de farklı iş alanlarına göre sosyal güvenceler geliştirmelidir.
 
*Tam anlamı ile kalkınmanın gerçekleşmesi için kırsal ve sanayi yatırımlarının devlet tarafından bizzat desteklenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir.
 
*Özel sektörün yatırım hızını artırmak için devlet fiziki ve sosyal altyapı imkânları ve güvenlik sorunlarını kontrol altına almalıdır.
 
*Şeker pancarı tarımda çok yönlü, hayvancılıkta ise özellikle büyükbaş besi için kullanılan önemli bir ürün olması nedeniyle şeker pancarındaki kotaların kaldırılması ve ürünün yaygınlaşması için devlet teşviklerinin doğru temin edilmesi gerekmektedir.
 
*Fındık ekim alanlarının daraltılmasının tersine fındık ekimine teşvik edilerek dünya fındık borsasının ülkemize çekilmesi gerekmektedir.
 
*Tütüne ve pamuğa uygulanan kotanın kaldırılarak üretim ve istihdamının artırılması gerekmektedir.
 
*Modern tarım teçhizatları ile tarım imkânları geliştirilerek özellikle tarımsal sanayi alanının güçlendirilmesi gerekmektedir.
 
*Tohum, rant ekseninden çıkartılarak tamamen millileştirilmelidir.
 
*Toprak ve arazi kullanımı kanunu ile miras hukukunun tarım işletmelerinin bölünmesini engelleyecek şekilde uyarlayarak arazi toplulaştırmasını üretim endeksli artırmak gerekmektedir.
 
*Hayvan ve tarımsal ürüne gerektiği ekonomik ve milli değer biçilmesi gerekmektedir.
 
Ayrıca ülkemizde özelleştirmeler sonucu yavaşlayan iş hacmi ve kapanan fabrikaların ekonomik açığı kapatılamamış, yeni fabrikaların kurulmaması nedeniyle de işsizlik oranları olumsuz etkilenmiştir. Bölgelerde asgari yaşam mukavemetinin zayıflaması neticesinde ise göç hadiseleri
meydana gelmiştir” ifadeleri kullanıldı.
 
Kaynak: Milli Gazete
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Saadet, Partisi, ‘iç, göç, çalıştayı’ndan, sonra, hazırladığı, sonuç, bildirgesi
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 12°
Salı
- 12°
Çarşamba
- 14°
İstanbul

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:46
Sabah
08:17
Öğle
13:22
İkindi
15:51
Akşam
18:15
Yatsı
19:39
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı