Yazı Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 20:40 Bu yazı 1856 kez okundu
 
Dışarda Neler Oluyor?
Abdullah YILMAZ
gophabercom@gmail.com
 
 

Türkiye yeni oluşan dünya düzeninde yer tutmak, o yerde kalıcı olmak kendini geliştirmek için hem içerde hem de dışarıda yapılanma içinde.

 

Dış politikada yapılanları desteklemek veya karşı çıkmak gibi bir durum vatandaş olarak /eğer özel bir ilgisi veya ayrı bir bilgi kaynağı varsa istisna/ anlamamız mümkün değil.

 

Bu durumda devletin dış politikası desteklenmelidir. Neden,  çok aktörler, çok denklemler, çok güçlüler, çok zayıflar, şirketler, devletler derken iş karmakarışık bir hal alıyor.  Dış politika da duyduklarımız, gösterilenler, test edilebilir değil.  İmkândan yok.

 

Zaten dış politika da işlerin büyük çoğunluğu gizli yapılıyor. Radyodan maç dinlemeye benziyor. Ne anlatıyor onu dinliyoruz. Stad boş ama tıklım tıklım dolu diyor. Veya tersi hakem iyi diyor veya  kötü diyor. En ufak bir faulü kırdı geçirdi diyor… vs. vs.  Ayrıca maçın satılmış olması veya formalite olması olasılıklar içinde.

 

Bu ahval içinde maçın sonunda kazanana kızıyor. Kaybedene acıyor, buna göre taraf tutuyoruz. Bu durum iç siyasette etkili oluyor ve birbirimizi anlamıyoruz.

 

Kısaca demem o ki, dış politika ile ilgili duruşumuz yaşadığımız devletin yanında durmak sabırla beklemek.  Dış politika ile partilerin bile birbirlerine karşı söyledikleri durum gereği olabiliyor, anlatabildim inşallah.

 
Etiketler: Dışarda, Neler, Oluyor?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Çok Bulutlu
Güncelleme: 15.12.2018
Bugün
- 13°
Pazar
- 13°
Pazartesi
- 11°
İstanbul

Güncelleme: 15.12.2018
İmsak
06:41
Sabah
08:15
Öğle
13:06
İkindi
15:23
Akşam
17:45
Yatsı
19:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı