Yazı Detayı
10 Temmuz 2016 - Pazar 20:59 Bu yazı 1223 kez okundu
 
Suriyeli (go home) yada Wellcom
Abdullah YILMAZ
gophabercom@gmail.com
 
 

Tayyip Başkan bir tartışma başlattı.

Suriye’den gelen insanları vatandaşlığa alalım. Benim gibi olumlu yaklaşanda var, istemez diyende. 

Olumsuz yaklaşanlar günlük sorunları temel alıyor ve endişelerini sıralıyor. Ben bunların ötesinde söyle bir yorum getireyim. Bu içinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası tarihi göçler tarihidir. Ya zorla yada gönüllü bu coğrafya her zaman göç almış ve vermiştir. Aktif bir siyasi ve ticari yol üzerindedir. 

Türkler Anadolu'ya geldiğinde de karşı çıkanlar oldu. Yahudilerin Endülüs’den geldiğinde olmaz diyende, Cumhuriyet kurulduğunda mübadeleye karşı çıkanda oldu. Sanayi hamlesiyle köylerden şehirlere göç başladığında karşı çıkan ve gelen insanları aşağılayanda. 89 Bulgar zulmünden gelenlere olmaz diye direnende. Gelen herkes bu toplumun tarihinde bir yer edindiler bir parçası oldular. Bu göçler, uluslararası siyasette tertemiz pırıl pırıl bir insanlık dersi oldu. 

Yok ülkelerini savunsalarmış; hadi ordan halk ne yapacak devletler baş edemiyor eşkıya ile.. Bu genelleme tüm katmanlara söylenirse nasıl çıkılacak işin içinden. Günlük sıkıntılar hep var olacak aşılacak başka sıkıntılar olacak. Bu sıkıntıların bencil esiri olmayacaksın. Suriyeli’nin bu topraklara uyum sağlayanı, katkı verini bu topraklarda can, mal, düşünce ve ibadet özgürlüğüyle var olacaktır.
Dünya insanlık tarihine pırıl pırıl bir örnek olacaktır.

 
Etiketler: Suriyeli, (go, home), yada, Wellcom
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 15.10.2018
Bugün
16° - 22°
Salı
15° - 23°
Çarşamba
16° - 23°
İstanbul

Güncelleme: 15.10.2018
İmsak
05:42
Sabah
07:08
Öğle
12:57
İkindi
16:00
Akşam
18:34
Yatsı
19:53
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı