Yazı Detayı
13 Mart 2016 - Pazar 18:51 Bu yazı 1965 kez okundu
 
Yerel Merkez Çatışması
Abdullah YILMAZ
gophabercom@gmail.com
 
 

Yerel yaşam hayatın içinde olan hayatın fotoğrafını veren bir tablo… İnsan ve coğrafyanın uyumu, hayatın ta kendisidir.

Yerelin bazı olumsuz yönleri var. Günlük yaşam şartlarını değiştirmek, yenilenmek için bilgi, insan ve güç olanakları kısıtlıdır. Bu durum yerelin sığ ve tutucu kalmasına sebep olmaktadır. Değişimin olmazsa olmazı güçtür. Güç olmadan yeni bir şey doğmaz. Merkez büyük olanakların kendisine aktığı bir yapıdır. Yerelden daha elverişli, rahat koşulları ve büyük güç olanakları vardır. Güç merkezde birikmiştir.

Merkezin oluşum tarihi ve şartları bir ülkenin ekonomik, siyasi , kültürel durumunu hakkındaki tüm bilgileri verir. Bizim coğrafyamızda önce merkez oluşmuş bu güç çevreyi kuşatmış  ve yönetmiştir. Çevreyi yok saymış merkezin içine hiç almamıştır. Merkez çevreden problemli ve faydasız diye kaçmış, yerelde orantısız güç diye hep uzak durmuştur. Bu hal hem merkezin hem de yerelin sığ kalmasına sebep olmuş,  gelişmenin ve yenilenmenin önünde dağ gibi bir set örmüştür.

Merkezin genişlemesi başka bir gücün katılmasıyla olmuş, sonra doku uyuşmazlığı nüksetmiş merkez içi çatışmalara dönüşmüştür. Laik/inanç  sivil, asker, cemaat, merkez çatışmaları bu kısır döngünün ürünleridir. Değişmediği sürede devam edecektir.

Yeni anayasa ve yeni Türkiye yerel, merkez paylaşımlarını yapmaz, güç ve olanak dağılımını adaletli oluşturmaz karar mekanizmalarında yer vermez ise; tek bir gücünde merkezi oluşturmayacağına göre, başka güçlerle bir oluşum yaparsa bu kısır döngü devam eder. Merkez içi çatışmalar, merkezi zayıflatana kadar sürer. Ak Parti yerelin gücünü yanına alarak merkezde kendine yer açmış ve başarılıda olmuştur. Şimdi yerelin merkezde olmasını sağlayacak yeni anayasa yapma zamanıdır.

 
Etiketler: Yerel, Merkez, Çatışması
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 15.10.2018
Bugün
16° - 22°
Salı
15° - 23°
Çarşamba
16° - 23°
İstanbul

Güncelleme: 15.10.2018
İmsak
05:42
Sabah
07:08
Öğle
12:57
İkindi
16:00
Akşam
18:34
Yatsı
19:53
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı