301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

SAGLIK-MESLEK-LISESI.gif
Haber Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 23:11 Bu haber 1364 kez okundu
 
Gaziosmanpaşa Belediyesinin Koronavirüs sürecinde yaptığı hizmetler.
Gaziosmanpaşa Belediyesi Koronavirüs salgını sürecinde ilçede yaşayan vatandaşlara yönelik yaptığı çalışmalar nelerdir?
Gaziosmanpaşa Haberi


Hergün mahallelerde dolaşan, vatandaş ve esnaflarla bulup evde kalınması ve tedbirlere uyulması noktasında uyarılarda bulunan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, süreci sokaklarda takip ediyor.

 

Başkan Usta süreçle ilgili yaptığı değerledirmede, "Koronavirüs ile mücadele kapsamında her türlü imkanımızı seferber ederek  çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu süreçte dezenfekte ve ilaçlama çalışmalarımızın yanı sıra sosyal alanda da birçok önlem ve yeni uygulamayı hayata geçirdik. Bu günleri doğru tedbirler, birlik ve beraberlikle hep birlikte aşacağız." Dedi.

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin Koronavirüs salgını ile mücadelede vatadşlara yönelik çalışmaları dört ana başlıkta toplanıyor. Bunlar şöyle sıralanıyor.

 

1- Genel Temizlik ve Dezenfeksiyon Hizmetleri

- Periyodik olarak yapılan ve 1452 adet cadde, sokak ve 11 adet pazar yerini kapsayan yıkama ve dezenfeksiyon işlemleri sıklaştırılmış olup, 3 adet arazöz ile günde 2 vardiya halinde işlemler aralıksız devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında 3.000 ton su ve 1.000 litre dezenfektan kullanılmaktadır.

 

- 1.750 adet konteynerimizin yıkama ve dezenfeksiyon işlemi yapılmış olup, her gün periyodik olarak devam etmektedir.

 

- Dezenfeksiyon-İlaçlama Makineleri ile ilçemizdeki 83 adet cami, 2 adet cemevi, 16 adet muhtarlık binası, 161 adet eczane, 41 adet optikçi, tüm sağlık kuruluşları (Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve ASM’ler), 5 adet spor kompleksi, 15 adet kamu kurum ve kuruluşu ile bankalar, polis merkezleri, tüm parklar ve oyun gruplavı, otobüsler ve minibüsler, taksi ve otobüs durakları, PTT şubeleri, vb. 65 adet işyerinin dezenfeksiyon ve ilaçlama işlemi düzenli olarak yapılmaktadır.

 

- Koronavirüs pozitif vaka tespit edilen vatandaşların ev ve binaları dezenfekte edilip ilaçlanmıştır.

 

- Sosyal medya (facebook, twitter, instagram vs.) kanallarımızdan eğitici, uyarıcı, bilgilendirici yayınlar yapılmaktadır. Sosyal medyadan gelen talepler anında koordine edilmektedir.

 

- İlçemizdeki tüm billboard ve led ekranlarda, Covid-19 ile ilgili sürekli uyarıcı ve bilgilendirici duyurular yapılmaktadır. Vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve koronavirüs kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi SMS ve mailleri tüm vatandaşlarımıza gönderilmiştir.

 

- Anons araçlarıyla her gün cadde ve sokaklarımızda duyuru çalışmaları yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza bilgilendirici broşürler dağıtılmaktadır.

 

- Kadın Koordinasyon Merkezi mesleki eğitim atölyelerimizde Covid 19 dolayısıyla maske üretimi yapılmaktadır. Günlük 2.000 adet maske üretilmektedir.

 

- Çöp toplama saatleri değiştirilerek çöp alma sıklığı artırılmıştır.

 

- 65 yaş üstü sokağa çıkamayan tüm vatandaşlarımızın atıkları kapılarından koruyucu ekipmanla donatılmış personellerimiz tarafından alınmaktadır.

 

- Kullanılmış maske ve eldivenlerin insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edilmesi için tüm kamu hizmet binaları, muhtarlıklar, pazarlar, meydanlar ve yoğun kullanılan otobüs duraklarına hijyenik atık kutuları yerleştirildi. Vatandaşların evlerinde biriktirdiği kullanılmış maske ve eldivenler ise temizlik ekiplerimiz tarafından kapılarından alınmaktadır.

 

- Millet Bahçesi ve tüm parklar kullanıma kapatılmış, uyarıcı levha ve pankartlar asılmıştır.

 

- Meydan ve parklardaki yoğunluğu azaltmak, sosyal mesafeyi korumak için banklar, oturma grupları, salıncaklar ve potalar sökülerek kaldırılmıştır.

 

- Yürüyüş yolu ve trafiğe kapalı caddelerde yayaların girişi kontrollü olarak sağlanıyor. Giriş noktalarında vatandaşların ateş ölçümleri yapılıyor.

 

 

2- Sağlık Bakanlığı’nın Faaliyetlerini Destekleyen Hizmetler

 

-  İdari destek yardımı amacıyla 10 adet temizlik personelimiz Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevlendirilmiştir.

 

- Robotik kodlama ve yazılım öğretmenlerimiz tarafından 3D yazıcılarla sağlık çalışanlarımız ve belediye ilaçlama ekibimiz için günde 50 adet koruyucu siperlik üretilmektedir.

 

- Sağlık çalışanlarımıza moral ve motivasyon desteği sağlamak amacıyla her hafta çeşitli ikramlarda bulunuyoruz.

 

 

3- Esnaf ve İşyerlerine Yönelik Desteklemeler

 

- Belediyemize ait taşınmazlarda hizmet veren işletmelerin kira ödemelerinde süreç boyunca ötelemeye gidilmiştir. Ayrıca faaliyetlerinin kısıtlı kaldığı süre miktarı kadar sözleşmeleri uzatılacaktır.

 

- İçisleri Bakanlığı genelgesi kapsamında marketlerin açılış kapanış saatlerini girişlerine asmaları noktasında broşürler bırakılmaktadır.

 

- Pazarlarda iki adet giriş yeri belirlenmiş olup, giriş ve çıkışlar birbirinden bariyer ile ayrılarak halkın pazardan sosyal mesafeyi koruyarak istifade etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca pazar girişlerinde vatandaşlara ateş ölçümü ve ücretsiz maske dağıtımı yapılmaktadır.

 

- İlçe genelinde faaliyet gösteren marketlerin manav reyonlarında açıkta satış yapılmaması, içeriye fazla sayıda müşteri alınmaması ve diğer sağlık hususlarında gerekli denetim ve uyarılar yapılmaktadır.

 

- Gıda ve hijyen ürünlerine yönelik fiyat denetimleri zabıta ekiplerimiz tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

 

- Fırınlarda ve gıda satış noktalarında hijyen denetimlerimiz devam etmektedir. Kahvehaneler ve kapalı olması gereken sürekli kontrol edilmektedir.

 

4- Sosyal Yardım ve Faaliyetler

 

- İhtiyaç sahipleri için 40 bin koli erzak dağıtımı yapılmaktadır.

 

- Aşevimizden her gün 1.000 kişilik 2 öğünlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.

 

- 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın market ve eczane alışverişleri oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerimiz tarafından yapılarak kapılarına ulaştırılmaktadır.

 

- PTT ve emniyet birimlerimizin çalışmalarına 28 araç ve saha ekiplerimizle destek vermekteyiz. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yaptığı nakdi yardımlar ve evden çıkamayan emeklilerimizin maaşları ekiplerimiz tarafından evlerine ulaştırılmaktadır.

 

- Çağrı Merkezimiz taleplere cevap verebilmek adına 24 saat aralıksız olarak hizmet vermektedir.

 

- Beyaz masa ile gün içinde gelen talepler ilgili birimlere iletilerek gerekli koordinasyon sağlanmaktadır.

 

- “Kitap Eve Gelsin” hizmeti ile kitap okumak isteyen Farika Kitaplı Kahve üyelerimizin ve internet üzerinden yeni kayıt yapan tüm 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın kitap talepleri evlerine götürülmektedir.

 

- Evde kalmaya teşvik etmek amacıyla vatandaşlarımıza sosyal medya üzerinden düzenlenen etkinlikler ile kitaplar hediye edilmektedir.

 

- Bilgi Evlerimiz, Gençlik Merkezimiz ve Sanat Akademimizde eğitim gören öğrencilerimize uzaktan eğitim verilmektedir.

 

- Lise ve üniversite adaylarının evlerinde sınavlara hazırlanabilmeleri için; 8. sınıflara yönelik LGS, 12. Sınıflara yönelik TYT-AYT online deneme sınavları yapılmaktadır.

 

- Evde kalan vatandaşlarımıza ev egzersizleri ve spor videoları hazırlanıp, internet üzerinden yayınlamaktadır.

 

- Evde kalan vatandaşlarımız için Aile Danışma Merkezimiz online psikolojik danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

 

- Vatandaşlarımıza bu süreçte moral sağlamak amacıyla Sanat Akademimizde internet üzerinden canlı konserler yapılmaktadır.

 

- Koronavirüs salgını nedeniyle beslenme imkanları azalan sokak hayvanları için her gün 50 farklı noktaya mama ve su bırakılmaktadır.

 

- Sokak hayvanlarının bakımı ve acil durumlarda müdahale için veteriner ekiplerimiz ve “evde kal” çağrısına uyan gönüllü vatandaşlarla birlikte ortak Whatsapp grubu oluşturulmuştur.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gaziosmanpaşa, Belediyesinin, Koronavirüs, sürecinde, yaptığı, hizmetler.,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.09.2021
Bugün
20° - 31°
Çarşamba
20° - 26°
Perşembe
16° - 23°
İstanbul

Güncelleme: 21.09.2021
İmsak
05:18
Sabah
06:43
Öğle
13:02
İkindi
16:28
Akşam
19:11
Yatsı
20:31
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
13
11
0
1
4
5
2
Beşiktaş
13
10
0
1
4
5
3
Konyaspor
11
7
0
2
3
5
4
Hatayspor
10
11
1
1
3
5
5
Fatih Karagümrük
10
11
1
1
3
5
6
Fenerbahçe
10
6
1
1
3
5
7
Altay
9
10
2
0
3
5
8
Alanyaspor
9
4
2
0
3
5
9
Galatasaray
8
8
1
2
2
5
10
Kayserispor
7
5
2
1
2
5
11
Yeni Malatyaspor
6
7
3
0
2
5
12
Göztepe
5
6
2
2
1
5
13
Gaziantep FK
5
5
2
2
1
5
14
Kasımpaşa
5
5
2
2
1
5
15
Adana Demirspor
5
5
2
2
1
5
16
Antalyaspor
4
6
3
1
1
5
17
Sivasspor
3
5
2
3
0
5
18
Başakşehir FK
3
4
4
0
1
5
19
Çaykur Rizespor
1
3
4
1
0
5
20
Giresunspor
1
0
4
1
0
5
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı